Festyn wojskowy na Starym Mieście. To była świetna zabawa dla najmłodszych

Święto Wojska Polskiego to zawsze wzniosłe, poważne, często wykorzystywane politycznie wydarzenie w naszym kraju. Tymczasem, za sprawą pikniku na Starówce, ten dzień był prawdziwą frajdą dla najmłodszych mieszkańców Elbląga.

Wojewódzkie obchody wróciły do Elbląga, siedziby dowództwa 16. Dywizji, po wielu latach. Dla żołnierzy to wielkie wydarzenie, wielu z nich otrzymało awanse, odznaczenia i wyróżnienia, dla mieszkańców zaś wiele atrakcji związanych z wojskiem, jakich od lat nie było w Elblągu.

Oprócz uroczystej zbiórki, przez Stare Miasto przejechała defilada kołowego sprzętu wojskowego, wystawiony został ciężki sprzęt gąsienicowy (Wyspa Spichrzów), sprzęt kołowy i uzbrojenie indywidualne, stoiska promocyjne, odbyły się pokazy i wystawy modeli (przed Bramą Targową).

Najmłodsi elblążanie mogli nie tylko dotknąć sprzętu wojskowego ale również wejść do środka i pytać żołnierzy o jego zastosowanie.

Można było również spróbować wojskowej grochówki, której smaku w żaden sposób nie da się podrobić. Przygotowanych zostało 1500 porcji dla wszystkich chętnych.

– Generałom, dowódcom, oficerom, żołnierzom i pracownikom cywilnym raz jeszcze składam serdeczne życzenia.Życzę dalszej pomyślnej służby w Siłach Zbrojnych RP i wojskach sojuszniczych, wytrwałości, satysfakcji, jaką niesie ze sobą polski mundur i służba Ojczyźnie.Jak dziś powiedziałem w Elblągu wojsko otoczone jest szczególnym uznaniem i szacunkiem – mówi prezydent Witold Wróblewski. – Nasze miasto pełniło i nadal pełni ważną rolę w utrzymywaniu potencjału obronnego naszego kraju. Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, które stacjonuje w Elblągu od 1949 roku na stałe wpisało się w jego tożsamość i stanowi istotny czynnik jego funkcjonowania, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społeczno – kulturalnym. Duża liczba żołnierzy, kombatantów, weteranów, ale także młodych adeptów zainteresowanych służbą, świadczy o ścisłym związku miasta z wojskiem. Szacuje się, że praktycznie co piąta osoba w elbląskiej rodzinie związana jest ze służbą wojskową, w tym głównie z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. To nierozerwalny związek.

no images were found

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register