W naszym regionie dochodzi do przypadków przemocy domowej. Policja apeluje o przerwanie milczenia

Bicie, groźby, awantury – to problem wielu rodzin, który często wychodzi na światło dzienne dopiero po wielu latach lub kiedy dochodzi do tragedii. Sądy w Działdowie oraz Ostródzie tymczasowo aresztowały 2 mężczyzn, którzy znęcali się nad swoimi bliskimi oraz grozili im pozbawieniem życia. Niestety podczas tego weekendu takich sytuacji było więcej. Oczywiście za każdym razem interweniowali policjanci. Należy pamiętać, że przemoc domowa to nie tylko zjawisko patologiczne, ale przede wszystkim przestępstwo.

Działdowo

Mieszkaniec Działdowa jest podejrzany o znęcanie się psychicznie i fizycznie nad rodzicami i siostrą. Jak ustalili policjanci, sytuacja ta trwała od sierpnia ubr. W rodzinie policjanci wdrożyli procedurę Niebieskiej Karty. Ponadto ustalili, że 56-latek groził swoim bliskim pobiciem oraz pozbawieniem życia. Zastraszeni domownicy sprawę zgłosili na policję. Mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania, kiedy wszczął awanturę z siostrą, podczas której niszczył sprzęt domowego użytku. Wczoraj Sąd Rejonowy w Działdowie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Najbliższe 3 miesiące sprawca przemocy w rodzinie spędzi za kratkami.

Olsztyn

Wczoraj w nocy do olsztyńskiej komendy zadzwoniła kobieta i poprosiła o interwencję związaną z jej awanturującym się i agresywnym chłopakiem. 29-letni mieszkaniec Olsztyna zdążył wyjść z mieszkania przed przyjazdem policji w chwili gdy jego dziewczyna wraz z dzieckiem schroniła się u sąsiada. Po blisko godzinie funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który nietrzeźwy wrócił do swojego mieszkania.

Jak ustalili policjanci, od blisko pół roku 21-letnia kobieta i jej 3-letnia córka znosiły ciągłe krytykowanie, poniżanie i wyzwiska. Z jej relacji wynika, że niejednokrotnie były one bite i szarpane. Mężczyzna nie oszczędził nawet 3-letniego dziecka. Na początku roku 29-latek miał rzucić 3-latką o suszarkę do prania, ta upadając złamała sobie rękę. Wówczas 21-latka broniła swojego partnera, mówiąc w szpitalu, że córka po prostu się przewróciła. Wczoraj wieczorem 21-latka nie wytrzymała i przerwała półroczne milczenie. W końcu powiadomiła policję.

Sprawca znęcania się trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu  i przesłuchaniu usłyszy on zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się.

Morąg

45-latek od wielu miesięcy, często wracając do domu pod wpływem alkoholu, wszczynał z żoną bezpodstawne awantury, podczas których szarpał ją, wyzywał i odgrażał się. W ostatnim czasie mężczyzna za znęcanie się nad kobietą trafiał do zakładu karnego. Ostatni raz opuścił go na początku sierpnia br., gdzie przebywał przez pół roku. Po kolejnej awanturze pokrzywdzona zdecydowała się ponownie o wszystkim powiadomić policjantów. Mieszkaniec powiatu trafił do policyjnego aresztu. W chwili zatrzymania miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Okazało się, że pobyt w zakładzie karnym nie wpłynął na jego zachowanie. Po opuszczeniu więziennych murów ponownie znęcał się nad żoną. Policjanci zdecydowali się wnioskować do prokuratora, by ten wystąpił do sądu o jego tymczasowe aresztowanie.

W piątek sąd przychylił się do tego wniosku i zastosował wobec 45-latka tymczasowy areszt. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu. Za popełnione  w warunkach tzw. recydywy przestępstwo może grozić mu kara nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Węgorzewo

Wczoraj węgorzewscy policjanci zatrzymali sprawcę interwencji domowej. Mężczyzna od blisko roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. 63-latek wyzywał kobietę, poniżał, szarpał za włosy, ubrania i wyganiał ja z domu. W obawie o swoje życie i zdrowie zdesperowana kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Po wykonanych czynnościach, przesłuchaniach rodziny, świadków policjanci przedstawili 63-latkowi zarzut znęcania się nad bliskimi.

Decyzją prokuratora wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Przemoc w rodzinie jest  zjawiskiem patologicznym, które powoduje destrukcję rodziny i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci wychowywanych w takiej rodzinie. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Stosowaniu przemocy wobec najbliższych często towarzyszą inne patologie, takie jak alkoholizm.

Przemoc  wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty.

W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od społeczności, od krewnych. Osoby doświadczające wielokrotnie przemocy nie informują nikogo o tym fakcie  – ze strachu przed sprawcą,  ze wstydu przez znajomymi, z obawy przed utratą źródła utrzymania czy w poczuciu błędnie pojmowanego dobra dzieci.

Policjanci apelują:

Nie toleruj!

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj!

Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Pamiętaj!

Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register