Gdańsk już dopina szczegóły ważnej współpracy z Kaliningradem. Co z Elblągiem?

Jak informuje portal wp.pl Gdańsk będzie współpracował z Kaliningradem podczas mistrzostw świata w Rosji. Kibice innych reprezentacji mogą liczyć na zakwaterowanie w Polsce i transport na mecze mundialu. Oba miasta dzieli zaledwie 170 kilometrów. Co robią w tej sprawie władze naszego miasta?

Kaliningrad nie jest przygotowany na przyjęcie wszystkich fanów. W tym mieście swoje mecze rozegrają między innymi Anglicy, Belgowie, Hiszpanie czy Chorwaci. Już teraz wiadomo, że zapotrzebowanie na pokoje noclegowe kilkukrotnie przekroczy możliwości gospodarzy turnieju. Kaliningrad jest bowiem gotowy pomieścić ok. 12 tysięcy przyjezdnych. Dlatego z inicjatywą pomocy wyszedł Gdańsk, przygotował ofertę uzupełniającą, co zostało u naszych sąsiadów bardzo pozytywnie odebrane. Zresztą i sami kibice innych reprezentacji traktują nasze miasto jako dobry przystanek przed wybraniem się do Rosji. Do polskiego konsulatu na tę chwilę wpłynęło już ponad tysiąc zapytań o możliwość przekroczenia granicy. I to tylko od Belgów. Wygląda na to, że latem nad morzem atmosfera będzie przypominała tę z mistrzostw Europy, które w 2012 roku współorganizowaliśmy z Ukrainą.

Konkretne propozycje

Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej opowiada, w jaki sposób Gdańsk ma wspomóc Kaliningrad. – Na tę chwilę prowadzimy rozmowy z przedstawicielami ponad trzydziestu hoteli w naszym mieście. Kibice posiadający bilety na mecze mistrzostw świata, którzy zdecydują się nocować w Gdańsku, mogą liczyć na specjalną ofertę – opowiada prezes GOT-u.

Oprócz zakwaterowania fani będą mogli sprawnie dostać się do rosyjskiego miasta.

– Zaproponowaliśmy trzy rozwiązania: transport drogowy, czyli autobusy. Tutaj grupy kibiców będą mogły je wynająć przez touroperatorów. Dwa pozostałe to kolejowy: niedawno testowaliśmy trasę pociągu z Gdańska do Kaliningradu. Zajęła ok. 5,5 godzin. Trzeci to żegluga. Jest pomysł rejsu z naszego portu, który zająłby ok. 6 godzin – tłumaczy Wysocki.

Na początku marca doszło do oficjalnego spotkania przedstawicieli obu miast. Do Rosji wybrali się Aleksandra Dulkiewicz (zastępca prezydenta Gdańska), Jerzy Latała (prezes Żeglugi Gdańskiej), Andrzej Bojanowski (prezes Areny Gdańsk) i Łukasz Wysocki. Polska strona spotkała się z zastępcą gubernatora Kaliningradu i merem miasta. Podczas wizyty ustalano szczegóły współpracy.

Więcej: https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/747127/polskie-miasto-na-mundialu-gdansk-szykuje-sie-do-mistrzostw-swiata-w-rosji

Czy nasze miasto również skorzysta na mundialu w Rosji? Z informacji prasowych płyną zapewnienia, że elbląskie hotele mają już pełne obłożenie w terminie tego piłkarskiego wydarzenia.

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się niedawno z przedstawicielami branży turystycznej w tej sprawie. Jednak żadne „konkrety” nie padły. Podczas spotkania omówione zostały również działania związane z promocją Elbląga w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które w czerwcu odbędą się w Rosji.

– Z pewnością będziemy chcieli maksymalnie wykorzystać tę szansę i zrobimy wszystko, aby kibice zawitali do naszego miasta. Elbląg może stanowić doskonałą bazę wypadową na rozgrywki w Kaliningradzie. Mamy wiele atrakcji i z pewnością będziemy chcieli się nimi pochwalić – zaznaczyła Agnieszka Staszewska Dyrektor Biura Prezydenta.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register