Nie będzie MRG na czas Mundialu. Powodem „militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego”

Jak informuje Onet.pl rząd nie odwiesi małego ruchu granicznego na czas piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Ministerstwo spraw wewnętrznych twierdzi, że chodzi o przyczyny zewnętrzne i nie ma na to bezpośredniego wpływu. Jako główny powód podaje militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego.

Do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zostały dwa miesiące. W sąsiadującym z Warmią i Mazurami Obwodzie Kaliningradzkim zagrają m.in. reprezentacje Anglii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji i Serbii. Mistrzostwa mogą być doskonałą okazją do promocji regionu wśród kibiców z przyjezdnych drużyn i miejscowych, co często podkreślali politycy oraz samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego.

Rząd pozostawał jednak głuchy na ich dwie najważniejsze prośby w tej kwestii: pierwsza dotyczyła dużej promocji regionu co najmniej w Kaliningradzie, a najlepiej jeszcze wśród kibiców wymienionych wyżej państw, a druga odwieszenia małego ruchu granicznego, który rząd PiS zawiesił kilka miesięcy po dojściu do władzy. Rządzący obóz podawał wiele przyczyn tego zawieszenia, nawet obawę o wojnę hybrydową, ale żadne z nich nie zostało uznane przez opozycję za racjonalne. Pewne jest tylko to, że przez zmianę ucierpiała lokalna gospodarka i relacje z sąsiadami z Obwodu Kaliningradzkiego.

Nadzieję na zmianę przed mundialem miała jeszcze olsztyńska posłanka PSL Urszula Pasławska, która złożyła już czwartą interpelację w sprawie przywrócenia małego ruchu. Odpisała jej Renata Szczęch, wiceminister spraw wewnętrznych, która stwierdziła, że podstawowym powodem zawieszenia była militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego. Wśród innych, mniej ważnych przyczyn podała natomiast m.in. możliwość częstszego weryfikowania cudzoziemców podczas wydawania wiz i utrzymanie stanowczego kursu w polityce Unii Europejskiej wobec Rosji.

Według niej chodzi więc o czynniki zewnętrzne, na które rząd PiS nie ma bezpośredniego wpływu. „Z tego powodu ewentualne przywrócenie funkcjonowania ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy musi zostać poprzedzone zasadniczą zmianą sytuacji zewnętrznej” – napisała Szczęch.

Dodała też, że ewentualne odwieszenie ruchu wpłynęłoby tylko w znikomym stopniu na turystykę Warmii i Mazur, bo nie dotyczyłoby rosyjskich kibiców spoza obwodu, zaś kibice pozostałych państw, którzy tam przyjadą, mogą podróżować do Polski bez wiz. „Obowiązek wizowy w celu wjazdu na terytorium RP będą musieli wypełnić kibice z Nigerii i Maroka” – zaznaczyła wiceminister.

Więcej: https://olsztyn.onet.pl/nie-bedzie-malego-ruchu-na-mundial-bo-rzad-boi-sie-rosyjskich-wojsk/2tk3t5z

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register