Idealne oświetlenie do salonu – jakie lampy wykorzystać?

W salonie spędzamy każdego dnia sporo czasu na rodzinnych pogawędkach, odpoczynku czy spotkaniach z gośćmi. Trudno się zatem dziwić, że jest to przestrzeń, która powinna być dobrze zaplanowana i wyposażona. Dotyczy to nie tylko kwestii wygodnych mebli, ale również idealnie dopasowanego oświetlenia.

Jakie lampy powinny się znaleźć w salonie? Gdzie je ustawić i dopasować do całościowej aranżacji? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Rodzaje oświetlenia w salonie – jak zbudować funkcjonalne wnętrze?

Domowe wnętrza wymagają zastosowania mniej lub bardziej rozbudowanych systemów oświetleniowych, które z jednej strony zapewnią wygodę przemieszczania się i warunki do wygodnego wykonywania rozmaitych czynności, a z drugiej stworzą przytulny klimat, wpisujący się w całościową aranżację. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku przestrzeni o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. A do takich zdecydowanie zalicza się salon.

W pokoju dziennym powinno się wykorzystać trzy rodzaje oświetlenia:

  • główne (przemieszczanie się i wykonywanie prostych czynności),
  • zadaniowe (większe natężenie światła do czynności precyzyjnych),
  • dekoracyjne (budowanie nastrojowego wnętrza).

Wszystkie elementy muszą się wzajemnie uzupełniać, by stworzyć spójne oświetlenie, dopasowane do konkretnej przestrzeni i potrzeb jej użytkowników.

Czy wyróżniają się lampy stosowane w salonie… ?

Wybór lamp do salonu zależy od różnych czynników. Najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność. Dlatego dobierajmy rozwiązania wysokiej jakości, dostosowane wielkością i rodzajem do konkretnego miejsca. Spory wybór ciekawych opraw można znaleźć choćby na stronie AZzardo. Dobre lampy należy dostosować do konkretnego stylu wnętrza. Innych produktów używa się w salonach skandynawskich (naturalne materiały: drewniana konstrukcja, tkaninowe abażury) niż w przestrzeniach minimalistycznych (geometryzacja, skrajna prostota opraw). W pomieszczeniach glamour nie powinno zabraknąć produktów z chromowaną ramą, kryształkami i ozdobnymi, szklanymi kloszami.

Wszystkie elementy takiego systemu muszą współgrać ze sobą, by stworzyć praktyczne oświetlenie, spójne wizualnie i wpisujące się w całościową aranżację.

… i gdzie się je umieszcza?

Jak rozmieścić lampy w salonie? Podstawą są oczywiście oprawy sufitowe lub wiszące, które trafiają do centralnego punktu pomieszczenia. Niekiedy szczególnie okazałe lampy (np. designerskie żyrandole) umieszcza się nad zestawem mebli wypoczynkowych, by podkreślić znaczenie tej strefy. Zamiast pojedynczych lamp głównych można postawić na kilka mniejszych. Bywają to także oprawy na szynoprzewodach (reflektorki i modele wiszące), które ułatwiają optymalne doświetlenie całego wnętrza. Więcej na temat ich wykorzystania można znaleźć choćby na stronie: https://ihome24.pl.

W miejscu do relaksu przydają się ponadto dodatkowe oprawy oświetleniowe. Wykorzystuje się na przykład lampy stołowe i podłogowe w kąciku wypoczynkowym. Umieszczone przy fotelu lub sofie zapewniają warunki do czytania lub pisania. Przydają się też w strefie telewizyjnej, by doświetlić ekran podczas wieczornych seansów – dla zdrowia i bezpieczeństwa oglądających. Cały system chętnie uzupełnia się oświetleniem bocznym. W tej roli świetnie sprawdzają się kinkiety, których światło przyjemnie dopełnia aranżację, budując klimat wieczorową porą – zwłaszcza gdy postawi się na produkty emitujące ciepłobiały, delikatny strumień, sprzyjający rekreacji. Oprócz nich warto zdecydować się na oczka wpustowe (oświetlenie punktowe) i taśmy LED (oświetlenie liniowe) do montażu na meblach, ścianach, sufitach i podłogach. Z ich pomocą da się zbudować niepowtarzalny charakter wnętrza i podkreślić jego największe zalety.

Nowoczesne, funkcjonalne i nastrojowe oświetlenie do salonu

Oświetlenie w salonie musi być praktyczne i tworzyć warunki do rekreacji lub pracy. Ma wpisywać się w całościową aranżację oraz budować nastrojowy klimat podczas wieczornego relaksu. Do tego celu przydają się różne lampy – na szczęście bez trudu da się znaleźć takie, by każdy salon prezentował się wręcz idealnie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register