Ile kosztują mieszkania w Elblągu? Drożej niż w Radomiu czy Częstochowie!

Według danych urban.one, średnia cena mkw. mieszkania w Elblągu to 3 tys. zł, co oznacza, że mieszkać nad rzeką Elbląg jest wciąż minimalnie drożej niż m.in. w Częstochowie czy Radomiu. Jednocześnie w Olsztynie własne lokum jest już droższe średnio aż o 40 proc. Gdzie zatem w Elblągu płaci się najwięcej za własne cztery kąty?

Dzięki urban.one dowiesz się m.in. ile tak naprawdę płaci się za luksusowy apartament przy Apolitycznym Rogu a ile kosztuje dwupokojowy standard dalej od centrum.

Już 70 proc. polskiego rynku obrotu mieszkaniami jest w zasięgu urban.one. To narzędzie on-line pozwalające każdemu kupującemu lub sprzedającemu mieszkanie, łatwo i szybko sprawdzić, ile jest ono faktycznie warte. Od teraz także Elbląg jest wśród kilkudziesięciu miast, w których serwis urban.one automatycznie wycenia mieszkania w oparciu o zebrane wcześniej miliony rekordów z cenami transakcyjnymi.

Według danych urban.one, średnia cena mkw. mieszkania w Elblągu to 3 tys. zł, co oznacza, że mieszkać nad rzeką Elbląg jest wciąż minimalnie drożej niż m.in. w Częstochowie czy Radomiu. Jednocześnie w Olsztynie własne lokum jest już droższe średnio aż o 40 proc. Gdzie zatem w Elblągu płaci się najwięcej za własne cztery kąty? urban.one prześledziło rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazał się nowy apartamentowiec w sercu miasta, u zbiegu ulic 1 i 3 maja.

Dobrze wyposażone lokale przy Apolitycznym Rogu potrafią znaleźć kupców za ponad 6 tys. zł za mkw. Wysokie ceny (3,9 tys. za stan deweloperski, 5,9 tys. zł za wykończony lokal) osiągają też mieszkania na elbląskim Wilanowie czyli na osiedlu Słoneczne Bielany. To tu w ostatnich latach powstały 3-kondygnacyjne budynki z garażami i mieszkaniami o powierzchni 45-90 mkw. Kupujących kusi nie tylko spokojna okolica i świeże farby na ścianach.

– Kupujący te lokale płacili także za dodatkowe, bogate wyposażenie mieszkania. W ofercie na rynku elbląskim nie brakuje wciąż kolejnych mieszkań wykończonych w wysokim standardzie, możemy więc spodziewać się tu wkrótce następnych cenowych rekordów – mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jak wynika tak z danych na bieżąco aktualizowanych przez urban.one, jedyny tego typu serwis w Polsce, najpopularniejsze metraże kupowane w Elblągu mieszczą się w przedziale 43-60 mkw. (to aż 41 proc. kupowanych lokali). Takie właśnie typowe mieszkania (np. 55 mkw., 3 pokoje) w bloku na osiedlu przy ul. Lotniczej to znacznie mniejszy wydatek niż w przypadku najbardziej prestiżowych adresów. Tu regularnie zdarzają się transakcje, gdy wystarczy nieco ponad 150 tys. zł, by stać się właścicielem mieszkania o takiej powierzchni.

Jak dokładnie wyliczane są wartości podawane przez urban.one? Powstają one na bazie modelistatystycznych opartych na cenach transakcyjnych, czyli informacjach o rzeczywistych transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań w danej okolicy. System wykorzystuje modele takie jak sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy lasy losowe i za pomocą specjalnych algorytmów wylicza dane.

Takie podejście jest wynikiem zastosowania autorskiej metodologii opracowanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, SGH i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Urban.one współpracuje także z jednym z najpopularniejszych w Polsce serwisów ogłoszeń nieruchomości – Otodom z grupy Naspers. Dzięki temu, także osoby poszukujące w Otodom własnego M mogą sprawdzić, czy dana cena ofertowa mieści się w przedziale kwot, w których zawierane są transakcje mieszkaniowe w najbliższej okolicy. Obecnie w Otodom jest już niemal 10 tys. adresów mieszkań na sprzedaż z opcją ich wyceny przez urban.one.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register