Ile wynoszą podatki od wygranych i jak je zapłacić?

Gracze, podobnie jak inwestorzy giełdowi czy przedsiębiorcy, szukają miejsc, gdzie wygrana będzie najniżej opodatkowana. Nic dziwnego. Więcej zostaje w kieszeni.

Internet otworzył nowe możliwości dla transferu informacji i wszelkiej maści rozrywki. Dzisiaj nie trzeba jechać do Las Vegas, aby zagrać w kasynie. Na pewno przyjemnie odwiedzić „Świątynię Hazardu”, ale wygrywać i przegrywać można na odległość. Nie trzeba też daleko szukać, aby znaleźć oszczędności. Zagramy?

Nowelizacja przepisów w Polsce i Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów obowiązywała dotychczas ustawa – Federalny Traktat o Zakładach. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Skutkowało to wprowadzeniem zmian dotyczących opodatkowania zysków pochodzących z zakładów wzajemnych i gier losowych na pieniądze.

W Polsce od 1 kwietnia 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy. Również w tym wypadku zmiany dotyczyły podatków od gier losowych i PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niemieckie przepisy są dużo korzystniejsze dla graczy. Ustawa o zakładach i loteriach (RennwLottG) zwalnia wygrane od podatku. Jest nawet podstawa prawna: §4 nr 9b o podatku obrotowym (Umsatzsteuergesetz – UstG).

Gdzie znaleźć niemieckie kasyno?

Niemieckie kasyna można odwiedzić na cyfrowych platformach np. tutaj. To miejsca, które są często odwiedzane przez graczy np. Polaków mieszkających w Niemczech. Platformy są dostępne w różnych wariantach językowych. Dzięki temu poruszanie się po panelu będzie dużo prostsze.

Jakie podmioty nie płacą podatku od gier w Niemczech?

Wspomniana ustawa zawiera dokładny zakres zwolnienia podatkowego, który dotyczy gier hazardowych. Obejmuje on wszystkie firmy podlegające opodatkowaniu w Niemczech albo w Unii Europejskiej.

Gracze są zwolnieni z podatków od wygranych u licencjonowanych kasyn. Co więcej, nie ma żadnych ograniczeń kwotowych. Dzięki temu zarówno mniejsze, jak i wielomilionowe nagrody otrzymasz dokładnie w wysokości wygranej. 

Nasi zachodni sąsiedzi mają ten komfort, że nie muszą zgłaszać wygranej do urzędu skarbowego. Oczywiście może pojawić się sytuacja, że pracownik fiskusa poprosi o dokumenty potwierdzające pochodzenie pieniędzy. Łatwo to udowodnić np. potwierdzeniem wygranej w wirtualnym kasynie.

Grać, odkładać, a może inwestować?

Szalejąca inflacja, głodowe oprocentowanie lokat i ubogie zyski z instrumentów kapitałowych to smutna perspektywa. Część środków zawsze warto trzymać na czarną godzinę. Z pewnością są też wolne aktywa, które można zainwestować nieco odważniej. Jedni inwestują na giełdzie lub kupują kryptowaluty, a inni siadają wygodnie i grają w karty. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register