Pochód z okazji 1 Maja w Elblągu. Zobacz archiwalny film

Takich obchodów i takich pochodów już dziś nie ma. 1 Maja obecnie to już nie to samo święto co kilkadziesiąt lat temu. Teraz już, z pewnym sentymentem, możemy wspominać atmosferę tamtych dni, bez podtekstów politycznych.

Na pochód z okazji 1 Maja musiał iść każdy. Pracownicy zakładów pracy, uczniowie czy studenci. Dla dorosłych był to przymus i obowiązek. Dla dzieci po prostu dzień wolny od nauki, a przy okazji też…niezła zabawa. Ponieważ w tym dniu odbywały się w Elblągu festyny oraz zawody sportowe.

Tak więc po dość nudnym i długim marszu ulicami Elbląga, później zaczynała się część rozrywkowa.

Dziś już tak tego święta nie obchodzimy. Właściwie z okazji Dnia Pracy pozostał nam…dzień wolny od pracy. Tylko nieliczni już dziś zwolennicy lewicy zbiorą się pod pomnikiem Odrodzenia, aby złożyć kwiaty i wspominać dawne czasy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów 1 Maja w roku 1988 w Elblągu. Choć na chwilę można cofnąć się w czasie i „pooddychać” tamtą atmosferą.

Autor filmu: Zbigniew Pąsik

3 komentarze

 • Mariusz Reply

  1 maja 2018 at 09:41

  A ten Pan z flagą w 1:45 to nie jest Pan Gadaj?

 • fgfd Reply

  7 maja 2018 at 12:54

  he he dobre oko, to młody p. Gadaj 🙂

 • Andrzej Reply

  8 stycznia 2020 at 00:44

  jest niezrozumienie pewnych spraw. Innego kraju nie było i pod tym względem 1 Maja był obowiązkowy, jak akademia. Ale był też element ludzi, a do tej pory część dobrze wspomina to święto majowe, w którym nie ma nic złego, bo to święto robotników i uczniów, pracy, ludzi pracujących. Od strony ludzi to właśnie budząca się przyroda, bzy, tulipany, dekoracje, oðświętne i nie byle jakie jak teraz. Ubiory nie zawsze szare. Duma ze szkoły, kolegów, koleżanek, zakładów pracy. Prezentacja i prezencja. W miarę możliwości festyny, jeśli udała się pogoda to słońce, napoje, kiermasze, festyny, lody, kiełbaski z rożna, wata cukrowa zespoły itp. itd. W każdym razie święto i z reguły nikt nie pracował

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register