Im więcej wolno? „Święte krowy” tak parkują w Elblągu

Niektórzy kierowcy uważają, że im wolno więcej. Nie zważając na znaki drogowe czy miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zatrzymują swoje samochody, gdzie im wygodniej bez oglądania się na konsekwencje. Tymczasem za taką lekkomyślność grożą surowe kary.

Temat powtarzany wielokrotnie. Niby wszystko jest jasne i czytelne, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy na miejscach dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami spotykamy nieuprawnione pojazdy. Parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tzw. parkowanie na kopercie przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością.

Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi, ale przede wszystkim jest bardzo niestosowne. Istnieje kilka sposobów oznakowania miejsc dla inwalidów – informuje Straż Miejska w Elblągu. – Podstawą jest oczywiście oznakowanie poziome, czyli znaki i symbole namalowane na jezdni: znak P-18 – białe linie wyznaczające miejsce dla pojazdu, znak P-20 – białe linie tworzące „kopertę”, znak P-24 – namalowany na jezdni symbol osoby niepełnosprawnej, niebieski kolor miejsca parkingowego. A także oznakowanie pionowe, do którego należy: znak D-18a z literą „P” i symbolem „koperty”, tabliczka T-29 z symbolem osoby niepełnosprawnej umieszczona pod znakiem D-18a.

Warto dodać, że polskie prawo jasno określa sytuacje, w których narażamy się na wystawienie mandatu. Jeśli stawiamy pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnień, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.

Mandat za parkowanie na kopercie może także wynosić 800 zł, a kierowca otrzymać nawet 8 punktów karnych, w przypadku bezprawnego posługiwania się specjalną kartą parkingową dla inwalidów.

Miejmy nadzieję, że właściciel tego samochodu, tak beztrosko parkujący na miejscu dla niepełnosprawnych, poniósł już konsekwencje i będzie wiedział, że nie wszystko mu wolno.

3 komentarze

 • kaja84 Reply

  5 października 2021 at 10:12

  Nie prawda kara im nie grozi jak na ul.Malborskiek przy bloku 84 zabrali ludzką chod

 • kaja84 Reply

  5 października 2021 at 10:13

  Nie prawda kara im nie grozi jak na ul.Malborskiek przy bloku 84 zabrali ludzką chodnik i zrobili se ulice i parkingi wyłamując zakaz parkowania i czy straż miejska ma to gdzieś 🤷 taka prawda

 • Kazimiesz84 Reply

  5 października 2021 at 20:50

  Nie prawda kara im nie grozi jak na ul.Malborskiek przy bloku 84 zabrali ludzką chodnik i zrobili se ulice i parkingi wyłamując zakaz parkowania i czy straż miejska i policja coś z tym zrobili? nic mają to gdzieś 🤷 taka prawda

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register