Komunikacja miejska w Elblągu „na dnie”. Kto za to odpowiada?

Kolejny rok i kolejne potężne straty finansowe miejskiej komunikacji w Elblągu. Miasto, a więc i My wszyscy będziemy musieli załatać dziurę finansową w wysokości ponad 25 mln zł. Władze samorządowe miasta najwyraźniej nie mają żadnego pomysłu, jak uzdrowić elbląską komunikację miejską.

Tylko jedna z opinii elbląskiego internauty: „Przedtem jeździłem komunikacją miejską. Jednak od kiedy zmienili rozkłady jazdy, nie mam ochoty czekać i marznąć na przystanku w oczekiwaniu na zapchanego busika. Kupiłem za 2 tysiące złotych seicento i mam w nosie autobusy i tramwaje”.

To tylko jedna, ale nie odosobniona opinia na temat komunikacji miejskiej w Elblągu. Mieszkańcy miasta narzekają na jej funkcjonowanie.

Tymczasem jak można przeczytać w lokalnych mediach, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu zamknął 2020 r. z ogromną stratą, ponad 25 mln zł.

Pandemia szczególnie dotknęła spółki komunikacyjne, czyli ZKM i TE. W ZKM związane było to ze spadkiem sprzedaży biletów o ponad 30 proc. Były takie miesiące, kwiecień, maj, czerwiec, kiedy sprzedaż biletów była nawet poniżej 40 proc. normalnej sprzedaży. Później zaczęła się trochę odbudowywać. Ogólnie jednak w ubiegłym roku było ponad 3 mln zł mniej przychodów ze sprzedaży biletów – informował Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta UM w Elblągu.

Przychody ze sprzedaży biletów stanowią ponad 80 proc. ZKM w Elblągu. W 2020 r. pieniądze z biletów pokryły zaledwie 22,4 proc. kosztów usług przewozowych. Tramwaje Elbląskie odnotowały stratę ponad 2,5 mln zł (netto), o 42,5 proc. wyższą niż w roku 2019 r. i deficyt przychodów w wysokości 16,8 proc.

Jak można wyczytać w raporcie o kondycji spółek miejskich, strata ZKM za rok 2020 mieści się w granicach kosztów amortyzacji, co przy realizacji zasadniczych inwestycji dotyczących trakcji i wagonów tramwajowych przez Gminę Miasto Elbląg pozwala na zachowanie przez spółkę płynności finansowej.

Na koniec warto się zastanowić – kto odpowie za tak dużą stratę finansową i kto wpadnie na pomysł, jak uzdrowić miejską komunikację w Elblągu?

1 komentarz

  • Kornel Reply

    15 października 2021 at 10:47

    Tak jak autobusy mają nie paść jak godzinami się czeka na nie i nie chcą kierowcy sprzedawać biletów raz złożyłem reklamację ale kierowca skłamał że miałem.grybe pieniądze a tak na prawdę miałem odliczone wolę umrzeć z dźwigania i kilometrów niź autobus

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register