Info Meteo Elbląg. Zarażają „bakcylem” pogodowym elblążan

Gdy zaczyna mocniej padać, nadciąga burza, wysokie temperatury lub mróz elblążanie od razu zaglądają na facebookową stronę Info Meteo Elbląg. Tam, od kilku lat, grupa mieszkańców naszego miasta na bieżąco prognozuje pogodę w naszym mieście i regionie. I bardzo rzadko się mylą.

Działają bez żadnego wparcia finansowego. Poświęcają swój czas i pieniądze dla pasji swojego życia – meteorologii. Dzięki nim elblążanie, całkowicie za darmo, mają najbardziej dokładną prognozę pogody dla miasta i regionu. Do tego są niezwykle skuteczni w ostrzeganiu elblążan przez niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

Wrzesień 2017. Meteorolodzy z Info Meteo Elbląg ostrzegają – opady deszczu będą bardzo silne. Mogą doprowadzić do wylania Kumieli. Służby kryzysowe Urzędu Miejskiego w Elblągu nie reagują. Skutek – do przewidzenia. Powódź w mieście. Ulice Elbląga gwałtownie zalewane wodami lokalnej rzeczki.

Urzędnicy dopiero około południa biorą się do roboty, chociaż już kilkanaście godzin wcześniej właśnie Info Meteo Elbląg alarmowało, że do takiej sytuacji może dojść. Dopiero po tej tragedii urzędnicy uruchamiają aplikację „O!Strzegator”. Przedtem elblążanie nie otrzymywali żadnych informacji o ewentualnych zagrożeniach.

Najpierw powstała strona na facebooku – Info Meteo Elbląg, później także internetowy portal. Obecnie strona na facebooku może poszczycić się ponad 21 tysiącami lubiących. Codziennie tam właśnie elblążanie sprawdzają co ich czeka, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne w najbliższych godzinach i dniach.

Prognoza pogody to jednak nie wszystko. Elbląscy meteorolodzy dzielą się również z elblążanami zdjęciami różnych zjawisk atmosferycznych. Zamieszczają zdjęcia i filmy burz, wezbranych akwenów wodnych, gwałtownych opadów deszczu czy śniegu a także zjawisk zachodzących na niebie.

Kilka dni temu znów pokazali, że wiedzą doskonale co „w niebie piszczy”.

Kiedy elblążanie zaczęli alarmować, że czują dziwny i uciążliwy zapach w różnych rejonach miasta oraz dostrzegają dziwny obłok, miejskiej służby kryzysowe wydały ostrzeżenie dla mieszkańców. Jednocześnie nie wskazano, co może być źródłem tego przykrego zapachu. Urzędnicy wspomnieli jedynie, że może to mieć to związek z pożarem w stoczni w Gdańsku.

Tu ponownie na wysokości zadania stanęli elbląscy meteorolodzy.

„Pożar w Gdańsku wystąpił dwa dni temu a nie wczoraj. Dodatkowo przetaczały się burze od wschodu które rozgoniły dym nad Kaszuby”.

Skąd więc ten smród w mieście i okolicach?

„W związku z wiatrem z sektora północnego, nad Zatoką Gdańską, czyli w rejonie Elbląga także unoszą się resztki z norweskich pożarów. Susza i niespotykane od lat upały dotknęły całą Skandynawię a z pożarami walczy tam tysiące strażaków, ot i rozwiązaliśmy problem” – napisali członkowie Info Meteo Elbląg na swojej stronie na facebooku.

Ostatnio członkowie Info Meteo Elbląg zakupili za własne środki finansowe stację pogodową WH 2600. Dzięki temu elblążanie mogą liczyć na dokładną prognozę pogody.

– Kilkanaście lat temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej usunął z naszego miasta swoją stację. Teraz IMGW monitoruje tylko rzekę Elbląg. Została stacja w Milejewie, jednak tam są całkiem inne warunki pogodowe – mówi Piotr z Info Meteo Elbląg. – Teraz znów mamy stację w Elblągu.

Elblążanie, którzy pobiorą na smartfony aplikację „ waeather underground” mogą na bieżąco korzystać z najnowszych komunikatów pogodowych, dzięki pracującej stacji w Elblągu.

Na facebooku Info Meteo Elbląg wytworzyła się cała społeczność, która dyskutuje nie tylko o pogodzie ale też o zjawiskach atmosferycznych. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami.

Kiedy członkowie Info Meteo proszą o zdjęcia jakiegoś zjawiska lub warunków pogodowych z Elbląga lub najbliższych okolic niemal od razu otrzymują ich dziesiątki.

Popularność elbląskich meteorologów widać było podczas ostatniego zaćmienia księżyca. Na wezwanie Info Meteo na Górę Chrobrego przybyło kilkadziesiąt osób.

37860929_498327057286844_8683514773964324864_n

– Kiedyś podczas zaćmienia słońca siedziałem na Górze Chrobrego zupełnie sam, całkiem niedawno bo w 2015, zaś wczoraj? Pełen podziw dla tych, którzy naprawdę zaczęli się interesować takimi zjawiskami, widać to również po zdjęciach jakie otrzymujemy. Elblążanie pilnują nieba, czuwają i jak tylko coś się dzieje piszą do nas – mówi Piotr i to jest najlepsza rekomendacja tego, co wokół siebie wytworzyła grupa Info Meteo Elbląg.

Info Meteo Elbląg tworzą obecnie: Marcin, Ola, Piotr, Adrian, Albert i Łukasz.

fot. Info Meteo Elbląg.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register