Inwestycje w Elblągu. Czy w tym roku wykąpiemy się w miejskim basenie?

Raczej są na to nikłe szanse, ponieważ dopiero w maju br. Miasto może próbować sięgnąć po środki z programu ZIT. Nawet jeśli władze Elbląga takie dofinansowanie dostaną, prace budowlane mogą potrwać dość długo. Niestety wieloletnie zaniedbania powodują, że elblążanie również w tym roku będą pozbawieni takiego miejsca rekreacji.

– Na pewno będziemy składać wniosek o dofinansowanie. Mamy już dokumentację kosztorysowo-projektową całego przedsięwzięcia – mówiła w tamtym roku Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Czekamy do maja

Urzędnicy nie chcą jednak na razie zdradzić, ile dokładnie ma kosztować basen.

– Dysponujemy kosztorysem inwestorskim, którego szczegółów – z uwagi na czekającą nas procedurę przetargową i brak szczegółów konkursu – nie chcielibyśmy jeszcze ujawniać – mówiła na łamach jednego z elbląskich gazet Joanna Urbaniak.

Na razie z projektu ZIT Miasto dofinansowało już budowę nowego torowiska tramwajowego oraz wiadukt na Zatorze. Na środki przeznaczone na renowację kąpieliska miejskiego będziemy musieli poczekać do maja br.

Nawet jeśli nasze Miasto pozyskać środki finansowa na budowę kąpieliska miejskiego, są nikłe szanse, że skorzystamy z tego obiektu już w tym roku.

Budowa tak – ale etapami

Prezydent Witold Wróblewski na jednej z konferencji prasowych przyznał, że na razie na odtworzenie obiektu przy ul. Spacerowej nie ma środków finansowych. Jednak pieniądze na stworzenie dokumentacji zostały zabezpieczone.

– Dopiero jak będzie gotowa koncepcja i kosztorys prac, wówczas będziemy planowali prace budowlane – zapowiadał wcześniej prezydent Wróblewski. – Na pewno jednak renowacja basenu będzie wykonywana etapami.

Czyli czeka nas jeszcze długa droga do tego, abyśmy znów mogli kąpać się na odkrytym basenie przy ul. Spacerowej.

Przypomnijmy, że Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania basenu odkrytego. Sąd Konkursowy oceniający prace w konkursie na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu I nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przyznał firmie Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Nagrodę otrzymali za czytelną, osiową kompozycję zagospodarowania i zabudowy terenu, ciekawą rewitalizację historycznej niecki basenu oraz  ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Kumieli, jako elementu powiązania z  Europarkiem, prawidłową lokalizację zespołu basenów, racjonalne i efektywne  rozwiązanie gospodarki wodnej w basenach oraz energooszczędność.

Basen odkryty w Elbląg nie był praktycznie remontowany od zakończenia II wojny światowej. Służył jednak elblążanom, jako miejsce rekreacji i ochłody w upalne dni lata do 2012 r. Wówczas decyzją poprzednich władz miasta został zamknięty przez ciągłe zanieczyszczenia wody. W tym miejscu, w zamyśle prezydenta Grzegorza Nowaczyka, miał stanąć nowoczesny Aquapark. Powołano nawet w tym celu specjalną spółkę. Jednak, wobec odwołania władz miasta w referendum, ta koncepcja ostatecznie upadła.

Basen można było uratować

Jak wskazuje Edmund Szwed, obiekt basenowy mógł jednak zostać uratowany, gdyby władze miasta zdecydowały się na wcześniejsze działania.

– Budowa Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” pochłonęła ponad 26 mln zł. Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że kąpielisko otwarte mogłoby zostać zmodernizowane za kwotę dużo niższą czyli 10-12 mln zł. W tym znalazłaby się bardzo ekonomiczna, biologiczna oczyszczalnia wody z rzeki Kumieli oraz modernizacja całego dna basenu – mówi Edmund Szwed. – Obiekt można więc jeszcze uratować. Nie jest na to za późno.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/byl-perelka-elblaga-i-europy-teraz-stoi-zrujnowany-jest-szansa-na-jego-ponowne-otwarcie/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register