Jak dopasować rozmiar narzuty na łóżko?

Jeśli mamy sypialnię, którą na dzień możemy po prostu zamknąć, ścielenie łóżka nie jest obowiązkowe. Warto jednak w takim przypadku kupić narzutę, którą będziemy przykrywali łóżko na dzień. Podpowiadamy, jak ją dobrać.

Jak dobrać narzutę na łóżko – łóżko z pościelą czy bez

Rozmiar łóżka i rozmiar pościeli są pewnym wyznacznikiem rozmiaru narzuty, ale trzeba pamiętać, że narzuta zawsze będzie większa niż łóżko. To, o ile będzie większa, zależy nie tylko od sposobu układania narzuty, ale też od tego, czy zamierzamy przykrywać nią łóżko z pościelą, czy też pościel będzie na dzień chowana do szuflady pod łóżkiem. To niby drobiazg i często o nim zapominamy. Jednak trzeba pamiętać, że pościel, a zwłaszcza poduszki, mocno podniosą narzutę do góry i zwyczajnie może nam zabraknąć materiału na zawinięcie go pod materac lub luźne puszczenie do dołu.

Z estetycznego punktu widzenia lepiej jest przykrywać narzutą łóżko bez pościeli, ale prawda jest taka, że brak czasu często bierze górę. Dlatego wybierając narzutę, trzeba z góry odpowiedzieć sobie na pytanie – łóżko z pościelą, czy bez? Warto też przy okazji zerknąć na zasłony do sypialni, tak by narzuta ładnie się z nimi komponowała.

Jak dobrać narzutę na łóżko – narzuta do podłogi

Dobierając narzutę na łóżko, pod uwagę bierzemy zazwyczaj jego długość i szerokość. Słusznie, ale to za mało. Jeśli narzuta ma sięgać do podłogi, ważna jest także wysokość łóżka. Szczególnie łóżka kolonialne, które są bardzo wysokie, mogą zburzyć nasz misterny plan udekorowania sypialni, jeśli zapomnimy o tym trzecim wymiarze.

Narzuta zwisająca z łóżka powinna faktycznie sięgać do podłogi. Dla zachowania higieny może kończyć się centymetr nad nią, ale na pewno nie dziesięć i więcej centymetrów. Aby więc prawidłowo wybrać rozmiar narzuty, trzeba dokładnie zmierzyć wysokość od podłogi do górnej krawędzi materaca, a jeśli na łóżku leży pościel, to do górnej krawędzi pościeli. Następnie sumujemy wszystkie wymiary, pamiętając, że do długości łóżka dodajemy jedną jego wysokość, natomiast do szerokości dwie. Wynika to z faktu, że narzuta na łóżko zwisa tylko z trzech stron. Czwarta najczęściej jest zagłówkiem i tam narzuta nie powinna sięgać.

Jeśli narzuta jest nieco grubsza, pikowana, to do wysokości łóżka warto dodać pięć centymetrów zapasu.

Jak dobrać narzutę na łóżko – narzuta zawijana pod materac

W tym przypadku wysokość łóżka nie ma żadnego znaczenia, za to bardzo ważna jest wysokość materaca, bo to ona ostatecznie odpowiada za rozmiar narzuty.

Jeśli zdecydujemy się na dzień zawijać narzutę pod materac, potrzebna nam jest narzuta w mniejszym rozmiarze niż ta, która miałaby zwisać do podłogi.

Mierzymy wysokość materaca (razem z pościelą, jeśli leży na łóżku). Otrzymany wymiar podwajamy i dodajemy do niego 20 cm. Następnie tę wartość dodajemy do długości i szerokości materaca. Jeśli mamy zamiar kupić grubą i trudno układającą się narzutę, warto dodać po 10 cm zapasu na długości i szerokości.

Narzuta zawijana pod materac to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku niskich łóżek oraz tych ustawionych w małych sypialniach. W innym razie lepiej sprawdzają się narzuty sięgające do podłogi.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register