Jak kompostownik może nam pomóc zaoszczędzić?

Nowa ustawa śmieciowa znacząco wpłynęła na koszty związane z wywozem śmieci. Wzrosły nie tylko ceny samego ich transportu, lecz również kary finansowe za ewentualny brak segregowania. Sytuacja ta potrafi mocno uderzyć po kieszeni, ale właściciele ogródków mogą częściowo ograniczyć ponoszone wydatki dzięki zainwestowaniu w kompostownik.

Ile wzrosły wydatki?

Po zmianach prawnych ceny za wywóz odpadów w całym poszły do przodu. No, prawie w całym, nieliczne gminy, gdzie opłaty spadły, są praktycznie rzecz biorąc wyjątkami podkreślającymi regułę. A reguła jest taka, że średni wzrost cen mógł wynieść nawet około 31 procent. Co ciekawe, zdarzały się i takie miejscowości, w których nowe opłaty mogły oznaczać wzrost wydatków o nawet 400 procent!

Oczywiście w zależności od gminy poziom skoku cen jest różny, podobnie, jak i metoda ich wyliczenia (od osoby, bądź od gospodarstwa domowego), jednak nadal jest to problemem. Tym bardziej, że nie ma gwarancji, ze za jakiś czas koszt wywozu odpadów znów się nie podniesie.

A gdyby tak zmniejszyć wydatki?

Pytanie wydaje się banalne, ale od razu uspokajamy – nie chodzi o zaciskanie pasa. I jak najbardziej chodzi o metodę łatwa w zastosowaniu dla wszystkich osób, które posiadają ogródek przy domu. O czym mowa? O zainwestowaniu w kompostownik, do którego mogą trafiać odpadki biodegradowalne.

Kompostownik firmy Keter fot. Ogrodosfera.pl

Co istotne – kompostownik może służyć nie tylko jako miejsce, do którego trafią resztki żywności. Z powodzeniem można do niego wrzucać także na przykład uschnięte rośliny doniczkowe, czy chociażby skoszoną trawę.

Jak się to przełoży na późniejsze oszczędności? Głównie poprzez możliwość ograniczenia wydatków związanych z wywozem śmieci z kategorii „bio”.

Oszczędności nie tylko na wywozie śmieci

Warto od razu zauważyć, że kompostownik to nie tylko mniejsze wydatki za wywóz śmieci. To również dodatkowa korzyść dla osób, które uprawiają w ogródku różne rośliny – czy to kwiaty, czy warzywa. Dzięki nawozowi z kompostownika można użyźniać glebę, tym samym zapewniając roślinności lepsze warunki wzrostu.

Jaki kompostownik?

Kompostownik warto wybrać z głową, dlatego sklep Ogrodosfera czy portal Allegro, mogą posiadać to co potrzebujemy, ale dla pewności sprawdźmy jeszcze inne miejsca. Wielkość należy dopasować tak, aby faktycznie mieścił odpady bio, które w przypadku jego braku musiałyby trafiać do odpowiednich worków. Z drugiej jednak warto mieć na względzie, że nie w każdym ogrodzie duży kompostownik będzie można odpowiednio wkomponować, aby nie psuł estetyki otoczenia. Na szczęście wybór jest szeroki i łatwo dopasować rozmiar, a przy okazji wybrać taki model, który nie rzuca się w oczy.

Kompostownik Evogreen firmy Prosperplast fot. Ogrodosfera

Przy okazji warto zwrócić uwagę także na formę kompostownika. Najczęściej wybierane są warianty segmentowe lub obrotowe. Te pierwsze łatwo rozbudowywać o kolejne moduły, a w dodatku skonstruowano je tak, aby zapobiegały wydostawaniu się do otoczenia nieprzyjemnych woni. Drugie z kolei pozwalają łatwo przemieszać zawartość, co ułatwia szybkie powstawanie kompostu. Co ciekawe istnieją także rozwiązania hybrydowe, łączące zalety obu tych wersji kompostownika, a także kompostowniki termiczne, z pomocą których wytwarzanie kompostu jest jeszcze szybsze.

Osobnym tematem pozostaje wybór materiału, z którego wykonany jest kompostownik. Zwolennicy rozwiązań tradycyjnych zapewne w pierwszej kolejności zainteresują się kompostownikami drewnianymi, jednak zdecydowanie warto rozważyć także modele z polipropylenu, które nie reagują z powstającym w ich wnętrzu nawozem. Alternatywą może być kompostownik wykonany z kamienia, choć w jego przypadku trzeba się liczyć ze znacznie wolniejszym tworzeniem się nawozu.

1 komentarz

  • Gosia Reply

    17 kwietnia 2020 at 14:45

    mi pomaga

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register