Jak sprawdzić numery działek na mapie?

Wyjaśniamy, co to jest numer ewidencyjny działki, jak go ustalić i jak wykorzystać, w celu uzyskania dostępu do księgi wieczystej nieruchomości.

Kiedy może być potrzebny numer działki?

Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat określonej nieruchomości, nie musisz wykonywać skomplikowanych działań, stać w urzędowej kolejce i wędrować z pokoju do pokoju. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu oraz wiedza, gdzie szukać.

Ustalenie numeru działki najczęściej odbywa się w celu uzyskania dostępu do księgi wieczystej. Jest ona jawna i powszechnie dostępna, dlatego dziś możesz bez problemu przejrzeć jej wpisy bez wychodzenia z domu. Zawartość księgi wieczystej stanowi najważniejsze źródło wiedzy o stanie prawnym danej nieruchomości, co jest kluczowe podczas planowania jej zbycia/zakupu, ustalenia, kto jest właścicielem, sprawdzenia służebności oraz obciążeń hipotecznych, a także w sytuacji, gdy toczy się postępowanie spadkowe, którego działka jest przedmiotem.

Numer działki a jej identyfikator

Działki mają dwa rodzaje oznaczeń i warto wiedzieć, czym one się różnią. Numer ewidencyjny działki jest naturalną liczbą porządkową nadawaną w celu usystematyzowania okolicznych nieruchomości. Na danym obszarze nie może być dwóch identycznych numerów. W przypadku, gdy dochodzi do podziału jednej działki, poszczególne jej części otrzymują kolejno oznaczenie numeryczne po ukośniku np. 101/1, 101/2, 101/3 itd.

Identyfikator działki jest zaś pewnego rodzaju adresem administracyjnym. To ciąg liczb, czasem z dodatkiem liter np. 020304_2.0008.241. Zawarte w nim znaki określają województwo, powiat, gminę, numer ewidencyjny obrębu oraz numer działki ewidencyjnej.

Gdzie szukać numeru działki?

Masz dwie możliwości. Najwygodniejszą i najczęściej obecnie wybieraną jest ta zdalna, przez Internet. Możesz w tym celu skorzystać ze strony Geoportal360.pl (zobacz: https://geoportal360.pl/blog/mapa-z-numerami-i-granicami-dzialek/). Zamieszczona tu mapa Polski pokazuje granice oraz numery ewidencyjne poszczególnych działek. Po kliknięciu na wybraną wyświetli Ci się jej numer identyfikacyjny, powierzchnia, a także numer działki, który stanowi ostatnią liczbę po kropce w numerze identyfikacyjnym. 

Od razu z tego poziomu możesz poprosić o wgląd do księgi wieczystej danej nieruchomości. Wystarczy kliknąć link “księga wieczysta” i uregulować opłatę adekwatną do ilości planowanych odkryć, by zapoznać się ze wszystkimi ważnymi informacjami.

Inną opcją na uzyskanie numeru działki jest osobista wizyta w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami odpowiednim dla danego powiatu. Tutaj jednak nie uzyskasz nic poza samym numerem. Nie poznasz powierzchni działki, ani nie dowiesz się, kto jest jej właścicielem. W celu otrzymania numeru księgi wieczystej należy podać swój interes prawny.

Sprawdzenie numeru działki i wgląd do księgi wieczystej to absolutna konieczność przed dokonaniem transakcji związanych z daną nieruchomością. Warto bowiem mieć pewność, że będzie ona całkowicie bezpieczna. Jeżeli więc planujesz zakup nieruchomości, nabycie w drodze darowizny lub spadku, bezwzględnie skontroluj KW.

Niestety pamiętaj, że choć istnieje obowiązek dokonywania wszelkich wpisów istniejącej już w księdze wieczystej, wciąż zdarzają się grunty jej pozbawione.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register