Jak układać starą cegłę na ścianie?

Stara cegła na ścianie to element dekoracyjny, który nadaje pomieszczeniu charakteru. Co więcej, sprawdza się nie tylko w salonie, ale również w jadalni, biurze, czy wielu innych miejscach. Jak układać starą cegłę na ścianie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Układanie starej cegły na ścianie – przygotowanie podłoża

Układanie starej cegły na ścianie obowiązkowo należy rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża, co jest ważne zarówno w przypadku ścian, które nie były jeszcze wykańczane, jak i tych, na których znajdują się już powłoki malarskie, czy innego rodzaju wykończenia, np. tapety. Przygotowanie podłoża obejmuje więc wyczyszczenie ściany oraz jej zagruntowanie, co sprawi, że będzie równomiernie chłonęła klej. 

Gruntowanie ściany to bardzo prosta czynność, z którą każdy sobie poradzi. Wystarczy wlać grunt do wiaderka, a następnie przy użyciu pędzla malarskiego nanieść go na ścianę. Oczywiście należy zrobić to dokładnie oraz zachować należytą ostrożność, by nie ubrudzić innych ścian (szczególnie gruntując narożniki). Warto także pamiętać, by nie robić zacieków. Ile warstw gruntu należy nanieść na ścianę? Często wystarczy jedna, jednak jest to uzależnione od chłonności powierzchni. By to ocenić należy dokładnie przyjrzeć się ścianie, która na całej szerokości i wysokości powinna lekko połyskiwać od gruntu. Jeżeli tak nie jest należy nałożyć kolejną warstwę gruntu.

Jak ułożyć starą cegłę na ścianie?

Mając odpowiednio przygotowane podłoże można przejść do układania cegły na ścianie. W tym celu wykorzystuje się klej do płytek oraz pacę z grzebieniem, która zapewnia równomierne nakładanie kleju na ścianę. Oczywiście warto pamiętać, że rozrobiony klej szybko wiąże, w związku z czym należy przygotowywać mniejsze ilości i sukcesywnie to powtarzać. Po naniesieniu kleju na ścianę należy lekko dociskać cegiełki, co sprawi, że przykleją się do ściany. Oczywiście przed przyklejeniem pierwszej cegły należy wybrać sposób układania, by odpowiednio rozplanować położenie cegieł na ścianie. Wzorów układania jest wiele, a do najpopularniejszych zalicza się wiązanie wozówkowe, czy flamandzkie.

O czym jeszcze pamiętać przy układaniu starej cegły na ścianie? Przede wszystkim o docinkach (przy krawędziach, gniazdkach, itp), ponieważ od ich jakości będzie w dużym stopniu zależał osiągnięty efekt. Dlatego też należy je wykonywać z odpowiednią starannością oraz przy użyciu elektronarzędzi.

Stara cegła na ścianie – fugowanie

Po przyklejeniu cegły do ściany do wykonania pozostaje fugowanie. W przypadku starej cegły zaleca się metodę półsuchą. Należy więc rozrobić fugę w taki sposób, by była lekko sucha, a następnie nakładać ją pomiędzy cegiełkami. Nie należy martwić się ubrudzeniem cegły, ponieważ wystarczy szybko ją wytrzeć, by znów była czysta. Po zaschnięciu fugi należy natomiast użyć szczotki ryżowej do czyszczenia zabrudzeń, a na koniec dodatkowo odkurzyć ścianę odkurzaczem.

Jak widać układanie starej cegły na ścianie nie jest trudne, jednak należy pamiętać, że wymaga wprawy oraz odpowiednich zdolności manualnych. Jeżeli chcemy osiągnąć idealny efekt wykończenia wnętrz i obawiamy się, że sami temu nie sprostamy najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie prac profesjonalistom, którzy oferują wykończenie pod klucz.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register