Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik?

Od tłumacza oczekuje się biegłej znajomości języka obcego, agent nieruchomości musi mieć wiedzę na temat rynku mieszkaniowego itd. Praca w określonym zawodzie wymaga kwalifikacji i umiejętności – właśnie tym są kompetencje twarde.

Zatrudniający kierują oferty pracy do osób posiadających określone kwalifikacje. Wykształcenie i umiejętności potwierdzone certyfikatami, dyplomami i zaświadczeniami stanowią odpowiedniki kompetencji twardych, które mają znaczenie dla pracodawców.

  1. Wiedza specjalistyczna/branżowa

Dyplomy ukończenia studiów (również podyplomowych), certyfikaty, zaświadczenia itp. – możemy szybko udowodnić pracodawcy, że posiadamy konkretne kompetencje twarde. Wystarczy, że przedstawimy dyplom lub inny dokument potwierdzający zdobycie wiedzy niezbędnej do uzyskania uprawnień.

  1. Znajomość języków obcych

Biegła znajomość języka angielskiego lub niemieckiego to wymóg, który pojawia się w wielu ofertach pracy. Potwierdzenie zdobycia kwalifikacji językowych na określonym poziomie stanowi certyfikat. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawych możliwości zatrudnienia, warto opanować mniej popularne języki, takie jak czeski, chiński, japoński, koreański itd.

  1. Umiejętność obsługi programów komputerowych i urządzeń wykorzystywanych w danej profesji

Fotograf musi obsługiwać programy do obróbki graficznej zdjęć. W przypadku sekretarki lub recepcjonistki liczy się znajomość pakietu MS Office, a także specjalistycznych aplikacji i programów umożliwiających skuteczne zarządzanie rezerwacjami itp. W wielu profesjach wykorzystuje się narzędzia informatyczne usprawniające pracę. Sprzedawca powinien posiadać umiejętność obsługi kasy fiskalnej.

  1. Prawo jazdy lub inne uprawnienia

Prawo jazdy jest niezbędne nie tylko w przypadku zawodowych kierowców. Posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów oczekuje się również od opiekunek dziecięcych, przedstawicieli handlowych, dostawców itd. Specjalne licencje zawodowe są niezbędne w przypadku takich profesji, jak: geodeta, budowlaniec itp.

Zdobycie określonej kompetencji twardej sprawia, że pracownik staje się bardziej atrakcyjny dla pracodawców i zyskuje dodatkowe możliwości zawodowe. Warto pamiętać, że pewne umiejętności należy stale rozwijać i doskonalić, ponieważ w przeciwnym razie się je traci. Istotne jest również nieustanne aktualizowanie wiedzy.

Jak opisać kompetencje twarde w CV?

Wymieniając kompetencje twarde w dokumentach aplikacyjnych lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, powołujmy się na konkretne informacje, takie jak np. daty uzyskania uprawnień itp. Ważne jest również przedstawienie dowodu zdobycia określonych kwalifikacji. Możemy zabrać na rozmowę rekrutacyjną dokumenty stanowiące potwierdzenie treści, jakie zamieściliśmy w życiorysie.

Pamiętajmy o tym, aby w podawać potencjalnemu pracodawcy wyłącznie prawdziwe informacje. W przeciwnym razie możemy szybko stracić pracę ze względu na brak kwalifikacji niezbędnych do jej wykonywania. Kłamstwo może wyjść na jaw w trakcie spotkania z rekruterem.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register