Już przetarg na nową świąteczna iluminację

Lato w pełni, ale już czas na przygotowania do zimy. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na nową iluminację świąteczną Warszawy. Ma wyglądać inaczej niż w ubiegłych sezonach.

Od kilku lat stołeczna iluminacja cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców. Wzbudziła też podziw na świecie. W specjalnym świątecznym rankingu Warszawa znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie.

Miniony sezon był jednak ostatnim w ramach umowy podpisanej z firmą Multidekor na lata 2013-2016. Czas na kolejną umowę, obejmującą następne cztery sezony. Tak jak w poprzednich latach, ZDM poszukuje operatora, który dostarczy dekoracje, zajmie się montażem i bieżącym utrzymaniem iluminacji. Świąteczne lampki będą świeciły przez 4 sezony, w latach 2016-2020.

Lampki w nowych lokalizacjach
W porównaniu do ubiegłego sezonu, zmieni się obszar odjęty iluminacją – dekoracje pojawią się na najważniejszych ulicach w centrum. Tradycyjnie już najważniejszą osią iluminacji będzie Trakt Królewski – świetlna droga będzie prowadzić od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie do Belwederu. Nowością będzie iluminacja Al. Jerozolimskich (od pl. Zawiszy do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego) i al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego, wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Świąteczne dekoracje pojawią się również na ul. Marszałkowskiej (od pl. Bankowego do pl. Konstytucji), Świętokrzyskiej, E. Plater i Mokotowskiej. Udekorowane zostaną również najważniejsze ulice na prawym brzegu – Targowa, Ząbkowska i Francuska.

Nowe wzory
Iluminacja będzie też wyglądać inaczej, niż ta znana z ubiegłych lat. Firmy startujące w przetargu muszą zaproponować unikatową świetlną dekorację, składającą się z dekoracji latarniowych, przewieszek oraz popularnych wśród warszawiaków dekoracji wolnostojących, w tym choinki na pl. Zamkowym. Zaproponowany projekt powinien oddawać świąteczny wystrój miasta, a dekoracje muszą zostać dobrane gabarytami dla wielkości słupów latarniowych oraz przestrzeni placów i rond, na których będą montowane. Bez zmian pozostaną tylko wybrane dekoracje (m. in. na ul. Świętokrzyskiej, pl. Powstańców Warszawy, pl. Wileńskim czy ul. Ząbkowskiej) – po odświeżeniu posłużą jeszcze przez najbliższy sezon. Dopiero wówczas zostaną wymienione na nowe.

Oferty do 2 sierpnia
Na oferty zainteresowanych firm ZDM czeka do 2 sierpnia. Wybrana firma będzie miała czas do 11 listopada na przygotowanie dekoracji i ich dostawę. Każdego roku światełka będą montowane na przełomie listopada i grudnia. Po zakończeniu sezonu, firma zajmie się demontażem instalacji, jej serwisem i konserwacją oraz przechowaniem dekoracji do następnej zimy.

 

źródło: um.warszawa.pl, foto: UM/R.Motyl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register