Już wiadomo jakiej wielkości był zamek w Elblągu

Zburzony ponad 500 lat temu krzyżacki zamek był ogromny. Jeśli chcemy mieć wyobrażenie o tym jak wyglądał możemy spojrzeć na ten w Malborku. Naukowcy nie mają wątpliwości, że obie twierdze były podobne.

Jak informuje Radio Olsztyn archeolodzy kończą tegoroczne prace na terenie sąsiadującym z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. Badacze poszukują pozostałości zamku krzyżackiego.

Zamek został zburzony ponad 500 lat temu przez mieszczan, którzy nie chcieli powrotu zakonu do miasta. Naukowcy wiedzą już, gdzie stał zamek. Po badaniach georadarem tylko jednego, północnego skrzydła Zamku Wysokiego wiedzą też, że był ogromny.

Skrzydło ma szerokość 15 metrów, to bardzo dużo. To było potężne założenie, monumentalne, jedno z pierwszych – uważa Izabela Brzostowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmująca się badaniami architektury Państwa Krzyżackiego w Prusach.

Elbląski zamek był podobnej wielkości i struktury jak ten w Malborku. To jest sensacja, bo do tej pory nie wiadomo było czy i gdzie jest. Jeśli pod ziemią są piwnice, to dopiero byłaby sensacja. Ale to pokażą dopiero prace ziemne, które planowane są na przyszły rok.

Podstawą do prowadzenia badań archeologicznych będą wykonywane teraz odwierty archeologiczne, które pozwalają na bezinwazyjne poznanie struktury terenu i ostatnie wyniki skanów wykonanych georadarem.

Źródło: Radio Olsztyn

Poszukiwania zamku w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register