Mając problem prawny często korzystamy z pomocy specjalisty, mają oni bowiem wiedzę z zakresu danej gałęzi prawa i są kompetentni do poszukiwania korzystnego dla nas rozwiązania. Niemniej jednak, sam wybór stanowi problem – do kogo się bowiem wybrać? Prawnik, adwokat i radcy prawny – który specjalista będzie właściwy? Jakie są różnice pomiędzy tymi tytułami?
Definicja prawnika
Osoba, która ukończyła studia prawnicze z wynikiem pozytywnym, określana jest mianem prawnika. Jest to bowiem osoba, która posiada wiedzę teoretyczną z zakresu prawa na wybranej uczelni. Nie posiada ona jednak tytułu adwokata, ani radcy prawnego. W praktyce oznacza to, że prawnik nie ma aplikacji i tym samym nie zdała egzaminu zawodowego, który daje możliwość pełnej reprezentacji klientów przed sądami i urzędami jako profesjonalny pełnomocnik. Prawnik zatem będzie się ograniczał do funkcji doradczej z zakresu prawa, bez możliwości reprezentacji. Niemniej jednak, każdy radca prawny i adwokat będzie prawnikiem.
Radca prawny i adwokat
Radcą prawnym zostaje osoba, która po ukończeniu studiów prawniczych z wynikiem pozytywnym, zdała egzamin wstępny na aplikację i tę aplikację odbyła otrzymując pozytywny wynik z egzaminu zawodowego. Radca prawny musi zostać również wpisany na listę radców prawnych. Oznacza to bowiem, że odbycie takiej aplikacji i zdanie egzaminu osoba taka przynależy do tak zwanego samorządu radcowskiego.
Radca prawny zatem świadczy usługi z zakresu:
- reprezentowanie klientów przed sądami i urzędami,
- obsługi przedsiębiorstw,
- tworzenie szczegółowych opinii prawnych i udzielanie opinii prawnych,
- sporządzanie umów.
Z kolei, adwokatem może zostać osoba, która również ukończyła studia prawnicze i odbyła aplikację adwokacką. Tym samym osoba taka widnieje na krajowej liście adwokatów. Adwokat będzie zatem kompetentny przede wszystkim w kwestiach:
- zasięgnięcia porady prawnej i opinii prawnej,
- występowania jako obrońca w sprawach karnych i karnych skarbowych
Radca prawy, a adwokat – różnice
Obecnie istnieją dwa samorządy – radcowski i adwokacki. Należy jednak , z całą mocą podkreślić, że począwszy od dnia 01 lipca 2015 roku radcowie, jak i adwokaci mają te same kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu. Oznacza to bowiem, że z punktu widzenia osoby, która potrzebuje prawnego wsparcia radca oraz adwokat nie różni się niczym prócz nazwą i przynależnością do innego samorządu. Zatem w przypadku takiego wsparcia można udać się zarówno do adwokata, jak i radcy prawnego – oboje są bowiem właściwi do reprezentowania klienta przed sądami administracyjnymi, karnymi i cywilnymi oraz przed urzędami i organami władzy publicznej.
Jakie są zatem różnice pomiędzy tymi profesjami? Zgodnie z przepisami istotnymi różnicami będzie:
- możliwość pozostawienia w stosunku pracy przez radcę prawnego,
- kwoty obligatoryjnego OC dla radców prawnych będą wyższe,
- kolor żabotu – adwokat posiada żabot o kolorze zielonym, a radca prawny posiada w kolorze niebieskim.
Ze względu jednak na duże podobieństwa oby profesji coraz częściej pojawią się dyskusje na temat połączenia obu zawodów.
Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria adwokacka – adwokat Zbigniew Chojaczyk: https://adwokat-chojaczyk.pl/