Kolejny radny chce darmowych przejazdów dla uczniów komunikacją miejską w Elblągu

Niedawno informowaliśmy, że w sprawie darmowych przejazdów dla uczniów  komunikacją miejską w Elblągu wniosek do prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego złożyła radna Maria Kosecka. Na dzisiejszej sesji taki sam wniosek ma złożyć radny Paweł Kowszyński.

Radny Paweł Kowszyński zapowiedział złożenie takiej interpelacji na sesji Rady Miasta Elbląga.

Jak pisze radny:

„W kilku już miejscowościach w Polsce uczniowie nie ponoszą kosztów za przejazdy komunikacją miejską w autobusach i tramwajach. Są to nie tylko wielkie miasta, ale również mniejsze i te porównywalne do Elbląga. Obecnie do wprowadzenia takiego rozwiązania przymierzają się władze Częstochowy, Poznania i Lublina.

Z pewnością rozwiązanie takie w krótkiej perspektywie może zniechęcać samorząd do rezygnacji z wpływów ze sprzedaży biletów ulgowych dla elbląskich uczniów. Jednakże rozpatrując to rozwiązanie w perspektywie długofalowej znacznie wzrasta atrakcyjność miasta pod kątem zasad określonych do skorzystania z takiego rozwiązania. Określając szczegółowo zasady wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów elbląskich szkół, których organem prowadzącym jest miasto Elbląg, zwiększa się atrakcyjność oferty edukacyjnej miasta.

Rozwiązanie takie można wprowadzić na kilka sposobów, których szczegóły można byłoby wypracować czerpiąc z doświadczeń innych samorządów korzystających z takiej możliwości. Wprowadzenie pilotażu takiego rozwiązania mogłoby zostać określone stopniowo wprowadzając szczegółowe zasady korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej wyłącznie dla uczniów elbląskich placówek, których organem prowadzącym jest miasto Elbląg i chociażby dotyczyć dni nauki szkolnej. Monitoring takiego pilotażu można byłoby przeprowadzić na podstawie używanych kart elektronicznych w elbląskiej komunikacji miejskiej i ważnych legitymacji szkolnych, których posiadanie byłoby podstawą do korzystania z takiej formy przywileju.

Warto również podnieść w tym miejscu wymierny efekt mogący mieć wpływ na korkowanie się elbląskich ulic, albowiem z pewnością część rodziców zrezygnuje z dowożenia dziecka do szkoły samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, co mogłoby usprawnić ruch na elbląskich arteriach. Z pewnością przyjęcie takiego rozwiązania częściowo odciąży budżety domowe elblążan oraz może być zachętą dla mieszkańców ościennych gmin do zapisywania swoich dzieci do szkół prowadzonych przez miasto Elbląg.

Uważam, że jest to propozycja warta zastanowienia. Wymaga również analizy biorącej pod uwagę nie tylko finanse ZKM, ale również ogólny interes społeczny elblążan oraz atrakcyjność oferty edukacyjnej miasta Elbląga”.

W tej sprawie swój wniosek złożyła również radna Maria Kosecka o czym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/czy-uczniowie-beda-jezdzili-za-darmo-komunikacja-miejska/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register