Meteorolodzy ostrzegają – w czwartek możliwe silne burze!

Meteorolodzy z Info Meteo Elbląg prognozują, że w czwartek może nastąpić gwałtowne załamanie pogody. Spodziewane są silne burze

– Cathy, takie imię otrzymał układ który w dynamicznym tempie przejdzie przez nasz region przynosząc rozwój już od godzin południowych pierwszych ośrodków burzowych, najpierw na Pomorzu następnie na Żuławach i Warmii. Z tym, że najsilniejszych zjawisk należy oczekiwać na wschód od Wisły w województwie warmińsko-mazurskim. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to zwykły front, możliwe jest utworzenie się linii szkwału bądź też kilku superkomórek, a te mogą generować bardzo silne porywy wiatru osiągające prędkość 90 – 100 km/h – ostrzegają elbląscy meteorolodzy.

Tutaj należy wspomnieć o przepływie powietrza jakim napędzane mają być czwartkowe burze, osiągnie on nawet miejscami 19 – 20 m/s. Bliskość niżu plus nasuwający się front chłodny to już idealne warunki do rozwoju silnych formacji. Przez ostatnie tygodnie jeśli burze występowały to tylko lokalnie, na mniejszym terenie i charakteryzowały się głównie stacjonarnością.

Krótko mówiąc, swój początek burze mogą mieć na wschodnim Pomorzu o sile umiarkowanej, apogeum osiągając na Warmii, godziny w których mogą wystąpić owe zjawiska to 13:00 – 18:00.

Nie można wykluczyć też rozwinięcia się gdzieś pojedynczej mezocyklonalnej trąby powietrznej, dlatego bardzo prosimy was głównie od linii – Malbork, Sztum, Kwidzyn na wschód o baczne obserwacje nieba, jeśli zauważycie państwo chmurę stropową odrywającą się od poskręcanej struktury burzowej lub też podstawa zacznie wirować w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegarów jest to ostatni dzwonek, że może z takiej burzy zejść krótkotrwałe Tornado. Oczywiście nie musi ono wystąpić, ale warunki ku jego rozwinięciu klasyfikujemy na czwartek jako umiarkowanie silne, w związku z czym informujemy o jego możliwości.

Co dalej ? Ochłodzenie !

W piątek nad Bałtykiem możliwy rozwój konwekcji oraz niewykluczone kolejne burze ale tym razem w chłodnych, chwiejnych masach powietrza.

Podczas gdy przed frontem temperatura powietrza w Czwartek zbliży się do +27st.C tak w piątek w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie +14, +15st.C, zacznie silniej wiać z sektora zachodniego.

W nocy z soboty na niedzielę niewykluczone spadki temperatur na północy Polski do zaledwie +7st.C, +9st.C zrobi się zatem zimno, w weekend jeśli popada to tylko w jego pierwszej części i głównie przelotnie (sobota ).

Od niedzieli zacznie robić się stopniowo cieplej ale o rozgrzanych masach powietrza zapominamy, przynajmniej na kilka najbliższych dni.

Źródło: http://www.meteoelblag.pl/2018/06/20/w-czwartek-przejda-silne-burze-warmia-mazury/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register