Miasto likwiduje przejścia dla pieszych. Elblążanie wystąpili z ciekawą akcją

Sposób na poprawę bezpieczeństwa kierowców i pieszych w Elblągu? Likwidacja najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych. Może i jest to jakiś sposób, jednak uderzający głównie w pieszych mieszkańców miasta. Kierowcy się cieszą, jednak czy jest z czego?

Zaczęło się w ubiegłym roku, gdy podczas budowy obiektu sądu przy ul. Płk. Dąbka, okazało się iż zostanie przy okazji zlikwidowane przejście dla pieszych na wysokości ul. Uroczej.

Radnych ten pomysł władz miasta zaniepokoił.

– Miasto powinno być przyjazne nie tylko dla kierowców ale przede wszystkim dla pieszych. W wielu miastach na prośbę mieszkańców przywracane są przejścia dla pieszych nawet przez ruchliwe ulice. Chciałbym, aby w tej sytuacji również wypowiedzieli się mieszkańcy zwłaszcza z okolicznych budynków – mówi radny Robert Turlej.

Urzędnicy jednak podkreślają, że przejście nie jest bezpieczne. Nie ma tam sygnalizacji świetlnej oraz przecina je torowisko. Dodatkowo w tym miejscu dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych.

W tamtym roku władze miasta zlikwidowały również przejście dla pieszych u zbiegu ulic Robotniczej, Brzozowej i Jaśminowej. Tam również dochodziło do wielu wypadków na pasach.

Radni z Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych rozpatrywali aż pięć wariantów możliwych rozwiązań sytuacji na tym odcinku ul. Robotniczej. Cztery z nich zakładają likwidację niebezpiecznego przejścia dla pieszych.

– Na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na przejściach w obrębie skrzyżowania Robotnicza-Jaśminowa-Brzozowa. Jestem zdania, że jedno z tych przejść powinno zostać wyniesione, tak jak na ul. Węgrowskiej – komentował jeszcze w lipcu 2016 r., po kolejnym potrąceniu pieszego na pasach w tym miejscu, radny Robert Turlej.

Teraz to się zmieniło. Przed przejściem dla pieszych pojawił się widoczny znak informujący o tym, że w tym miejscu przechodzą piesi. Drugie zaś zostało zlikwidowane.

Elblążanie, skupieni na facebookowym profilu „Elbląg -Nie dla likwidacji przejścia dla pieszych przy sądzie” opracowali specjalną mapę pod hasłem „ocalmy od zapomnienia”. Oznaczają tam te przejścia dla pieszych w naszym mieście, które ostatnio zostały zlikwidowane.  Jak na razie oznaczono osiem takich punktów przy ulicach: Armii Krajowej, Rycerskiej, Robotniczej, Płk. Dąbka (2 punkty), Moniuszki, Pl. Jagiellończyka, Brzeskiej.

Mapę można zobaczyć tu: https://drive.google.com/open?id=1SVVezCY6eG4f4rBiAdUOKuuHGRs&usp=sharing

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register