Miasto modernizuje ulice. Co z przejściami dla pieszych?

Ponownie ruszyły weekendowe naprawy dróg w naszym mieście. Kolejne ulice zyskają nowe nawierzchnie. Tymczasem radny Antoni Czyżyk dopomina się również o bezpieczeństwo pieszych i modernizacje przejść. Zwłaszcza, że w naszym mieście te najbardziej niebezpieczne są likwidowane.

– Z wielką radością elblążanie przyjęli informację o tym, że w Elblągu jest realizowany program weekendowych napraw ulic. Program ten powinien płynnie, bez większych problemów komunikacyjnych polepszyć komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo kierowców. Mam nadzieję, że realizacja zadania poprawi również na tych ulicach bezpieczeństwo pieszych poruszających się na przejściach – mówił na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga radny Antoni Czyżyk.

Podświetlone znaki, kocie oczka w jezdni czy specjalne maty skracające drogę hamowania – w takie rozwiązania techniczne wyposażone są nowo tworzone przejścia dla pieszych w innych miastach. Im przejście jest lepiej widoczne tym większa szansa, że kierowca się przed nimi zatrzyma przepuszczając pieszego oczekującego na przejście przez ulicę. Codziennie na pasach w Polsce giną średnio 3 osoby, a kilkaset osób zostaje rannych przy potrąceniach – tak wynika z danych Komendy Głównej Policji.

Dotychczas wiele samorządów przystąpiło do akcji „Aktywne przejście dla pieszych” uzyskując dofinansowanie, dzięki czemu wybrane przejścia zostały oznakowane w sposób szczególny wraz z podświetleniem znaku D-6. Działania takie pokazały, że na tych przejściach nie było żadnego poważnego wypadku, a kultura jazdy w okolicach tych przejść się poprawia.

– Czy program weekendowa naprawa ulic przewiduje również szczególną modernizację przejść dla pieszych na tych ulicach? – pytał radny Czyżyk. – Jeżeli nie, to czy możemy przewidzieć w najbliższym czasie opracowanie programu sukcesywnej modernizacji podnoszącej poziom bezpieczeństwa pieszych na przejściach?

Miasto tymczasem radzi sobie z niebezpiecznymi przejściami dla pieszych w dość specyficzny sposób. Są one…likwidowane.

O tym problemie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-likwiduje-przejscia-dla-pieszych-elblazanie-wystapili-z-ciekawa-akcja/

Elblążanie, skupieni na facebookowym profilu „Elbląg -Nie dla likwidacji przejścia dla pieszych przy sądzie” opracowali specjalną mapę pod hasłem „ocalmy od zapomnienia”. Oznaczają tam te przejścia dla pieszych w naszym mieście, które ostatnio zostały zlikwidowane. Jak na razie oznaczono osiem takich punktów przy ulicach: Armii Krajowej, Rycerskiej, Robotniczej, Płk. Dąbka (2 punkty), Moniuszki, Pl. Jagiellończyka, Brzeskiej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register