Tragiczny skok do wody. Ratownicy ostrzegają przed takim zachowaniem

Wczoraj doszło do groźnego wypadku w okolicach Mamerek. Młody mężczyzna skoczył „na główkę” do Jeziora Mamry. Uszkodził sobie kręgosłup. Śmigłowiec zabrał go do szpitala – informuje Radio Olsztyn.

Ratownicy przypominają, aby nie skakać do wody w miejscach nieznanych, kiedy nie znamy głębokości i nie wiemy jakie jest dno. Stale przestrzegają też przed korzystaniem z kąpieli po alkoholu.

Według statystyk rocznie 1000 osób w Polsce doznaje urazu rdzenia kręgowego, z czego 60% wypadków jest spowodowanych skokami do wody. Ofiarami są najczęściej młodzi mężczyźni w wieku od 19-25 lat. Każdego roku wielu ludzi umiera lub zostaje sparaliżowanych w wyniku urazu głowy lub kręgosłupa.

W związku z rozpoczęciem letniego sezonu oraz aktywnego wypoczynku nad wodą, Policja przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa podczas kąpieli, a szczególnie przy skokach do wody.

Nie należy skakać do nieznanej wody. Zanim zdecydujemy się na skok bardzo ważne jest sprawdzenie głębokości zbiornika wody oraz czystości dna. Warto mieć świadomość, że w jeziorze, rzece mogą leżeć kamienie, konary lub potłuczone butelki. Warto poznać swoje możliwości pływackie i nie przekraczać ich.

Bardzo niebezpieczne jest skakanie na głowę lub gwałtowne wskakiwanie do wody po dłuższym opalaniu kiedy ciało jest rozgrzane. Kolejnym ważnym elementem bezpiecznego wypoczynku nad wodą jest bezwzględne unikanie łączenia alkoholu z pływaniem. Należy pamiętać, że napoje wyskokowe upośledzają ocenę sytuacji, zmysł równowagi i koordynację ruchową (zwłaszcza w wodzie).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register