Mrozy zbierają ponure żniwo. Umierają bezdomni

Choć nie można ich zmusić do skorzystania z noclegowni, to pozostawanie na dworze lub pustostanach to dla nich wyrok śmierci. Bezdomni umierają z powodu silnego mrozu. Niedawno zmarł jeden w Elblągu, teraz w Bartoszycach.

W okresie zimowym, szczególnie podczas występowania niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, straż miejska wspólnie z policją i pracownikami MOPS kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Z reguły są to pustostany, węzły ciepłownicze, ogródki działkowe, komórki, klatki schodowe, ale również zbudowane własnymi siłami ze znalezionych materiałów budowlanych prowizoryczne altanki.

Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzają w jakich warunkach żyją bezdomni i jakiej pomocy potrzebują. Przekazują informacje o możliwości skorzystania z noclegowni, ogrzewalni, schroniska czy jadłodajni. Niestety większość osób bezdomnych nie chce przyjąć żadnej pomocy, wolą radzić sobie sami.

Niedawno elbląscy policjanci zostali wezwani do zmarłego mężczyzny, którego zwłoki odkryto przy ul. Komeńskiego. To bezdomny, który zmarł z wychłodzenia.

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z powodu wychłodzenia organizmu w sobotę zmarły kolejne dwie osoby. Jedna z nich – na Warmii i Mazurach. Cztery osoby zmarły poprzedniej doby. Od początku sezonu zimowego w całym kraju jest 46 ofiar zimna.

Kolejna ofiara mrozów na Warmii i Mazurach została znaleziona na północy województwa. Przy drodze, niedaleko miejscowości Posłusze w gminie Bartoszyce, przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. Jak się okazało, był to 34-letni mieszkaniec Posłusz. Jak informuje policja, mężczyzna mógł być pod wpływem alkoholu. Posłuchaj relacji podkomisarz Izabeli Niedźwiedzkiej-Pardeli z warmińsko-mazurskiej policji.

To siódma ofiara mrozów na Warmii i Mazurach od listopada ubiegłego roku.

Silny mróz wystąpi w najbliższych trzech dniach w większości województw. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszy stopień zagrożenia w związku z silnym mrozem obowiązuje w 12 województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, części województwa śląskiego oraz części województwa dolnośląskiego.

– Kolejni ludzie zmarli z powodu wychłodzenia. Reagujcie, gdy wiecie, że ktoś potrzebuje pomocy. Numer alarmowy 112 – napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Na Warmii i Mazurach działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: Radio Olsztyn

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register