Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie

Jeśli stanęła przed nami tak ważna i dalekosiężna decyzja jak wybór mieszkania, to naturalnym jest, że nie podejmiemy jej bez wyraźnych wskazań i wiedzy. W tym krótkim artykule zaakcentujemy najważniejsze czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając mieszkanie.

Wybieramy mieszkanie – co powinno nas interesować?

Nieważne czy myślimy o zakupie naszego pierwszego mieszkania, czy też zmieniamy lokal zamieszkania – elementy, które powinny być wliczone w rachunek, abyśmy naszą decyzję uznali za optymalną, są mniej więcej takie same.

Dla wielu z nas czynnik ekonomiczny będzie bardzo ważny, a nawet decydujący. Możemy nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, poprzez osobisty kontakt ze sprzedającym albo z wykorzystaniem możliwości agencji nieruchomości. Otóż oferty sprzedaży mieszkań pod względem tego, ile za metr kwadratowy będziemy musieli zapłacić, są bardzo różne i warto się dobrze zorientować na rynku, aby nie przepłacać.

Czynnik ekonomiczny jest w dużej mierze podatny na wpływ czynnika lokalizacji naszego mieszkania. Wiemy, że są dzielnice droższe i tańsze. Zasada jest taka, że mieszkanie im bliżej centrum ośrodka miejskiego, tym droższe. Płacimy tu za przebywanie w miejscach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, za lokalizację, a więc także za dostęp do infrastruktury, terenów zielonych – umiejscowienie mieszkania ma znaczenie.

Zwróćmy także w jakim stanie fizycznym jest kupowane przez nas mieszkanie. Prawdopodobnie po wprowadzeniu się i tak będziemy chcieli wykonać remont lub dostosować wszystkie instalacje od początku do naszych potrzeb w przypadku mieszkania w “stanie deweloperskim”, ale będzie liczyć się też zakres prac związanych z urządzaniem mieszkania.

Niektóre mieszkania oferują więcej. Posiadają – jeśli można tak powiedzieć – dodatkowe funkcjonalności. Np. kupujemy inteligentne mieszkanie, w którym zamontowano kominek, klimatyzację, w którym przewidziano miejsce na sprzężenie mieszkania z nowoczesną technologią – to również musimy wiedzieć przed zakupem.

Jaki wybór mieszkania nazwiemy dobrym?

Kolejnym elementem kluczowym jest utrzymanie mieszkania. Przecież spędzimy w nim wiele lat, co miesiąc będziemy płacić czynsz. Zasięgnijmy więc informacji o spółdzielni mieszkaniowej, wspólnocie lub innych podmiotach, od których bezpośrednio zależy wysokość opłat za utrzymanie mieszkania.

Musimy też zadbać od odpowiednie dokumenty i przejrzystość transakcji zakupu mieszkania. Akt własności, księga wieczysta, notariusz. Brak wątpliwości o wszelkich formalno-prawnych aspektach zakupu mieszkania – do tego dążymy.

Warto wiedzieć także coś o miejskich planach na zagospodarowanie naszej okolicy w przyszłości. Czy możemy liczyć na łatwy dostęp do miejsc kultury, sklepów, zakładów usługowych? Nawet jeśli sytuacja pod tym względem obecnie nie jest najlepsza, to może się okazać, że wszystko to zostanie zapewnione przez władze samorządowe w najbliższej przyszłości, więc nasze dzieci znajdą żłobki, a my np. będziemy mieli przychodnię zdrowia i zakład fryzjerski tuż pod blokiem, itp.

Mieszkanie w Elblągu

Najważniejsze jest to, że o mieszkaniu powinniśmy myśleć jak o miejscu naszego życia, w którym możemy i mamy prawo czuć się dobrze, u siebie.

Dla mieszkańców Elbląga bardzo dobrym miejscem dla znalezienia wspaniałych mieszkań będzie renomowany serwis morizon.pl. Przygotowujący się do zakupu mieszkania w Elblągu powinni również sprawdzić mieszkania na sprzedaż w Elblągu – gratka.pl. Te dwa nasze “namiary” na najlepsze miejsca sieciowe do znalezienia mieszkania w Elblągu z reguły powinny wystarczyć zainteresowanym.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register