Na ulicach ma być jaśniej i bezpieczniej. Energa doświetli miasto

Elbląskie ulice tonęły w mroku, co było groźne szczególnie jesienią i zimą, gdy szybko zapadał zmrok. Teraz ma się to zmienić. Miasto podpisało umowę z firmą ENERGA na modernizację miejskiego oświetlenia.

W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa pomiędzy samorządem elbląskim a firmą Energa Oświetlenie na kompleksowe oświetlenie dróg i miejsce publicznych. Przy okazji nowe oświetlenie zostanie zmodernizowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Elbląg wkracza do czołówki polskich miast, które wykorzystywać będą nowoczesne, energooszczędne i inteligentne oświetlenie.

– To kompleksowa umowa dotycząca oświetlenia dróg i miejsc publicznych. Przed jej podpisaniem trwały negocjacje dotyczące zakresu i czasu jej realizacji. Lampy należący do firmy Energa, których jest ponad 6.100 będą  wymienione z sodowych i rtęciowych na nowoczesne, energooszczędne lampy ledowe. Pozwoli to obniżyć zużycie energii i lepiej doświetlić miejsca publiczne, m.in. newralgiczne przejścia dla pieszych – mówi prezydent Witold Wróblewski. – W budżecie miasta mamy zapisane ok. 3,1 mln zł każdego roku z przeznaczeniem na utrzymanie i eksploatację punktów świetlnych, nie ponosząc dodatkowych kosztów, dzięki umowie z firmą Energa będziemy mieli zmodernizowane w znacznej mierze oświetlenie.

Co ważne, nowe punkty świetlne będą pobierały znacznie mniej energii. Z tych oszczędności będzie można finansować dalej modernizację. Oświetlenie będzie również rzutowało na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

– To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie. W chwili obecnej to nasz największy projekt. W ten sposób Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska – mówi prezes firmy Energa Oświetlenie Michał Bełbot. – Elbląg staje się w regionie liderem innowacji w tym zakresie.

Część lamp przy przejściach dla pieszych będzie miało wbudowane moduły, które będą zmniejszać, bądź zwiększać natężenie światła w zależności od ruchu pieszych. Lampy będą miały wbudowany system redukcji oświetlenia dzięki temu będą dawać tyle światła ile w danym momencie potrzeba.

– Elbląg zmierza w kierunku w kierunku tzw. smart city, w ślad z Elblągiem mogą pójść inne miasta – dodał prezes Bełbot. – Szacujemy, że dzięki nowym lampom typu led obniżymy zużycie energii o ok. 50%.

Umowa zostaje zawarta na okres 4 lat i z okresem obowiązywania od dnia 01.01.2019r do dnia 31.12.2022 r.Wartość szacunkowa umowy wynosi 12 877 258,68 zł (tj. 3 219 314,67 zł rocznie).

Umową objętych jest 6 101 punktów świetlnych. Wykonawca w ramach niniejszej umowy zobowiązany jest do utrzymania i konserwacji  posiadanej infrastruktury oświetleniowej oraz majątku Zamawiającego, zapewnienia oświetlenia w porze od zmierzchu do świtu oraz wykonania modernizacji tej infrastruktury zgodnie z opracowaną dokumentacją techniczną  oraz audytem energetycznym.

Modernizacja sieci oświetleniowej polegała będzie na wymianie opraw sodowych i rtęciowych na oprawy ze źródłami światła typu LED wraz z autonomiczną redukcją mocy  na poziomie 25% -30% w godzinach nocnych (2300 – 5oo). Oprawy Led przewidziane do montażu dobrano dla odpowiednich klas oświetleniowych. Pozwoli  to zapewnić równomierność oświetlenia min. dróg, chodników ścieżek rowerowych  na terenie naszego miasta oraz doświetlenie przejść dla pieszych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register