Nadleśnictwo Elbląg przygotowuje miejsca wypoczynku

Nadleśnictwo Elbląg co roku, wiosną przeprowadza kontrolę oraz remonty obiektów turystycznych takich jak miejsca postoju pojazdów, wiaty, ławki, płotki, miejsca palenia ognia itp. w celu przygotowania ich dla turystów przed sezonem turystycznym.

Każdego roku w kwietniu wykonywane są także remonty i uzupełnienia brakujących elementów infrastruktury, która jest intensywnie niszczona i dewastowana. Niemal regularnie dewastowane są ławki i stoły na Jeleniej Dolinie czy wiaty i ławki w Kadynach. Już w 2022r złamany i przewrócony został „parasol” – wiata na punkcie widokowym w Suchaczu, natomiast w Stobojach po zamontowaniu nowych ławek i stołów, następnego dnia turyści już ich nie zastali bo zostały ukradzione. Oprócz napraw, co roku impregnowane są wszystkie elementy drewnianych konstrukcji, po to aby dłużej służyły wypoczywającym.

W bieżącym roku po przeglądzie infrastruktury turystycznej dokonanej przez leśników, zapadała decyzja o likwidacji wiat i ławo-stołów w 4 miejscach postoju pojazdów: w miejscowości Stoboje, przy leśniczówce Dąbrowa ( tu zlikwidowane zostały tylko wiaty)  i przy tak zwanych krzyżówkach w Kadynach. W tych lokalizacjach nadal będzie można parkować samochody. W Rangórach (w okolicy domu Pomocy Społecznej za wsią Jagodno) po zlikwidowaniu wiat i miejsca do parkowania, ławeczki zostaną przeniesione w okolicę zatoczki naprzeciwko domu pomocy społecznej, na której będzie także można pozostawić pojazd wybierając się do lasu.

Już niedługo planujemy wyminę zniszczonych elementów i impregnacje wieży na górze Pirata, która została zbudowana przez Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz i służy do obserwowania migrujących ptaków. Zaplanowane prace również zostaną wykonane dzięki współpracy obu instytucji. Podobne prace nadleśnictwo zaplanowało także dla wieży obserwacyjnej na Wielbłądzim Garbie znajdującym się bliżej Krynicy Morskiej niż Góra Pirata. Razem z mieszkańcami wsi Suchacz pracujemy również nad rozwiązaniem dla zniszczonej wiaty na punkcie obserwacyjnym Carla Pudora.

Oprócz obiektów przeglądamy także szlaki turystyczne, a następnie będziemy usuwali drzewa zagrażające upadkiem na szlak, lub te które już na nich leżą. W krótce rozpocznie się także napraw na uszkodzonym odcinku trasy rowerowej, na Mierzei Wiślanej, w okolicy miejscowości Stegna.

Sezon turystyczny dopiero przed nami, mamy nadzieje że naprawione i zaimpregnowane obiekty będą służyły zarówno mieszkańcom jak i turystom przybywającym na tereny nadleśnictwa. Prosimy o rozważne korzystanie z obiektów i szlaków turystycznych. Przypominamy, że na tablicach informacyjnych znajdują się czerwone naklejki informacyjne, na których odnaleźć można informację jak wezwać pomoc i odnaleźć konkretne miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy,

Przypominamy także o możliwości korzystania z aplikacji mBDL z mapami lasów, dzięki której będzie nam łatwiej odnaleźć się w lesie w razie gdybyśmy się zgubili. Zachęcamy także do odkrywania lasów Wysoczyzny Elbląskiej przy pomocy aplikacji mobilnej „Kraina Buka”, za pośrednictwem której do czerwca można wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy do lasu.

w lesie

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register