Najbogatsi projektanci w świecie mody

Moda to ogromny biznes wart miliardy dolarów. Ale jak wie każdy projektant, początki w tym biznesie, są trudne. I ubogie. Nawet projektanci o ugruntowanej pozycji nie są krezusami. Ale jest w świecie mody pięć (a właściwie sześć) nazwisk, które nie tylko rządzą wybiegami, ale i mogą pojawić się na liście najbogatszych ludzi świata. Jesteście ciekawi, którzy projektanci śpią na pieniądzach?

Zaczynali od jednej maszyny, a dziś mają imperium. Kto?

1. Giorgio Armani

armani

Foto: Vittorio Zunino Celotto / Getty Images

Fortuna włoskiego perfekcjonisty jest wyceniana na 7.6 miliarda dolarów. Tym samym pozostawia daleko w tyle swoich francuskich czy amerykańskich konkurentów. Jego popularność zaczęła się w latach osiemdziesiątych, gdy doskonale skrojone męskie garnitury od Armaniego nosili bohaterowie wszystkich filmów z Hollywood, od „Miami Vice” po „Amerykańskiego żigolaka”.  Wtedy w garniturach od Armaniego zakochali się modni mężczyźni z całego świata. Potem jego imperium zaczęło się rozrastać. Powstał dom mody haute couture, Armani Prive, Armani Kids, wydawnictwo, hotele i restauracje ze znakiem jakości Armaniego, o perfumach i kosmetykach nie wspominając.

2. Ralph Lauren

lauren

Foto: Neilson Barnard / Getty Images

Forbes wycenia fortunę Ralpha Laurena na 7 milardów dolarów, co plasuje go na 155 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Na swoją fortunę zaczął pracować pod koniec lat sześćdziesiątych. Należy do czołówki najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich projektantów. W samych Stanach Zjednoczonych ma 35 butików. Projektuje kolekcje damskie i męskie, ma swoją linię wnętrzarską, a ostatnio, otworzył w Nowym Jorku bar, w którym rezerwacje należy robić z miesięcznym wyprzedzeniem.

3. Miuccia Prada

prada

Foto: Ernesto Ruscio / Getty Images

Miuccia Prada przejęła rodzinny biznes po dziadku, Mario Prada w 1978 roku. Sprawiła, że włoski dom mody stał się światowym imperium. Wraz z mężem, Patrizio Bertelli, włączyła do portfolio marki Jil Sander i Helmuta Langa. W 2002 roku Prada stworzyła własną galerię sztuki współczesnej. Miuccia Prada w 2014 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”. Wartość jej firmy wyceniana jest na 11 miliardów dolarów, a jej prywatny majątek, na 4 miliardy euro.

4. Dolce & Gabbana

dolce

Foto: Vittorio Zunino Celotto / Getty Images

Choć ostatnio Domenico Dolce I Stefano Gabbana nie mieli najlepszej prasy, finansowo nadal radzą sobie dobrze. Zostali oczyszczeni z zarzutów oszustwa podatkowego, więc nie będą musieli płacić gigantycznych kar, a skandal z Eltonem Johnem i bojkotem spowodowanym przez wypowiedź projektantów na temat in vitro raczej nie odbił się na ich zasobach finansowych. Nadal ich fortuna jest wyceniana na 1,5 miliarda euro każdy.

5. Valentino Garavani

valentino

Foto: Pascal Le Segretain / Getty Images

82-letni Valentino wprawdzie przeszedł już na emeryturę, ale nadal mieści się w czołowej piątce najbogatszych projektantów. Włoski mistrz zaczynał swoją karierę w Paryżu w latach pięćdziesiątych. Terminował u Balenciagi, potem jego stylem zachwyciła się Elizabeth Taylor. Teraz Valentino to synonim kobiecości, elegancji i luksusu w najlepszym tonie. To również symbol pieniędzy. Valentino na emeryturze ma do dyspozycji pokaźną sumkę – miliard dolarów.

źródło tekst i foto: vumag.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register