14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia obchodzony jest od 1996 roku jako Dzień Ludzi Bezdomnych. To dobry moment, by przystanąć i podjąć próbę zmierzenia się z krzywdzącymi stereotypami na temat bezdomności, które są jednym z powodów utrudniających osobom bezdomnym powrót do społeczeństwa.

„Lump, menel, kloszard, alkoholik, złodziej” – to słowa, które najczęściej słyszymy o osobach bezdomnych, a przecież każdy bezdomny to przede wszystkim CZŁOWIEK, który ma swoją godność. Zbyt często osoby bezdomne są zamykane w stereotypach, które stają się dla nich rodzajem więzienia. Jeśli słyszysz, że jesteś „lumpem, kloszardem i złodziejem” to po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć i zaczyna brakować ci sił, by pokazać, że prawda jest inna.

Każda bezdomność to historia, za którą stoi CZŁOWIEK. Choć drogi znalezienia się na ulicy są różne, pewne prawdy są niezmienne, jak ta, że:
– Bezdomność nie jest wyborem, bo każdy człowiek pragnie mieć dom!
– A alkohol może być jednym z powodów bezdomności, ale NIGDY nie jest jedynym.
Choć trudno nam sobie to wyobrazić, to jednak:
– Wiele osób bezdomnych ma pracę! – niestety sezonową i niskopłatną, na tak zwanych „umowach śmieciowych”
– Bezdomność dotyka także osób z wykształceniem średnim a nawet wyższym
Warto dodać, że:
– Bez domu, żyją w Polsce nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci.

Należy zatrzymać się w biegu do kariery, pieniędzy, kasy sklepowej i spojrzeć na drugiego człowieka. Nie wystarczy jednak „tylko” spojrzeć na bezdomnego, wręczyć mu pieniądze i odejść w poczuciu spełnionego dobrego uczynku. Owszem to dużo, ale wciąż za mało. Spróbujmy czegoś więcej – spojrzeć na bezdomnego i odnaleźć w nim drugiego człowieka.

www.kapucyni.pl

bezdomni mapawww.stat.gov.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register