Najnowocześniejszy mammograf w Elblagu – jeszcze tego lata!

W ciągu najbliższego miesiąca Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu wzbogaci się o bardzo ważne  dla pacjentek, a jednocześnie najnowocześniejsze aktualnie w regionie, urządzenie do badania piersi oraz diagnozowania związanych z nimi nowotworów. W pełni cyfrowy mammomat Revelation firmy Siemens będzie jedynym w Elblągu umożliwiającym wykonanie badania na tak wysokim poziomie skuteczności.

Zgodnie z planem końca dobiega modernizacja Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii. To właśnie tu zainstalowany zostanie nowy mammograf zakupiony przez szpital w ramach projektu pn. „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego 2014 – 2010”. Koszt aparatu łącznie z kompleksową adaptacją Pracowni Mammografii to prawie 2 mln zł.

O zaletach sprzętu, który już niebawem służył będzie pacjentkom z Elbląga i całego regionu, mówi lek. Piotr Lassota, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Radiologii:  – To będzie sprzęt z „najwyższej możliwej półki”.  Precyzja, a co za tym idzie, efektywność badania piersi przy użyciu nowego aparatu poprawi się zdecydowanie dzięki jego dodatkowym funkcjom.

Tomosynteza z zastosowaniem 50-stopniowego skanu. W wymagających tego przypadkach aparat oferuje skanowanie w najszerszym możliwym zakresie 50 stopni, a zatem wykonuje serię zdjęć przemieszczając się względem piersi. Umożliwia to oglądanie piersi warstwa po warstwie, co pozwala na lepszą identyfikację ewentualnego guza, a tak szeroki kąt skanu sprawia, że otrzymujemy zdjęcia
o najwyższej możliwej rozdzielczości, jednocześnie zachowując bardzo niskie wartości naświetlania.

 PSC, czyli spersonalizowany delikatny ucisk – to system, który oblicza optymalną wartość ucisku indywidualnie dla każdej pacjentki i reguluje go tak, by dyskomfort był możliwie najniższy. Ponadto „uciskadła” mają zaokrąglone, specjalnie wyprofilowane kształty, które dodatkowo redukują nieprzyjemne odczucia.

 Biopsja zintegrowana z tomosyntezą. Igła do biopsji prowadzona jest po części automatycznie
i naprowadzana na cel zaznaczony na wybranej przez  lekarza warstwie prześwietlenia. Powoduje to bardzo dużą precyzję nakłucia. Dodatkowa technika daje na miejscu możliwość bardzo szybkiego wstępnego prześwietlenia pobranej próbki. Mammotom, czyli urządzenie wykonujące biopsję, jest w stanie pobrać do 12 wycinków z jednego nakłucia bez potrzeby wyjmowania igły.

Badanie spektralne piersi (Titanium Kontrast Enhenced Mammografy) to opcja, która może być  w niektórych przypadkach alternatywą dla rezonansu piersi. Polega na podaniu dożylnie kontrastu i wykonaniu serii zdjęć, na których aparat jest w stanie w ostatecznym obrazie niejako wirtualnie usunąć tkankę gruczołową, pozostawiając widoczne same zmiany ( jeśli takie występują). Jest wiele zastosowań tej metody i z pewnością możliwość jej użycia w konkretnych przypadkach zwiększy bezpieczeństwo onkologiczne pacjentów.

Projekt pn.  „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblagu” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020 dot. Infrastruktury ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonowania Elbląga.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register