Najpopularniejsze sportowe dyscypliny w Europie

Jeśli chodzi o najpopularniejsze dyscypliny sportowe, żaden inny kontynent nie wymyślił ich więcej niż Europa. To właśnie ze starego kontynentu wywodzi się najpopularniejszy sport, czyli piłka nożna. Przedstawiamy Wam listę pozostałych sportów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w krajach europejskich.

 

Piłka nożna

Piłka nożna jest zdecydowanie najpopularniejszym sportem nie tylko w Europie, ale prawie na całym świecie. Każdy europejski kraj posiada własną ligę, a największe państwa takie jak Hiszpania, Francja, Włochy, Anglia i Niemcy mogą się pochwalić nawet kilkoma klasami rozgrywek. Najbardziej utytułowanym klubem w Europie jest Real Madryt, który sięgał po najwyższe trofeum w historii aż 14 razy. Pod względem turniejów międzynarodowych na czele plasują się Niemcy (4 zwycięstwa w Mistrzostwach Świata) oraz Włochy (również 4 triumfy).

Wszystkie najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Europie można obstawiać u polskich legalnych bukmacherów. Ostatnio do sporego grona dołączył BetCris, mający największe udziały w Ameryce Łacińskiej. Firma szybko przekonała do siebie graczy, oferując mnóstwo wydarzeń sportowych oraz atrakcyjne bonusy powitalne. Z pewnością warto wykorzystać betcris kod promocyjny w trakcie wypełniania formularza rejestracyjnego, aby cieszyć się dodatkowymi benefitami. Nie zapomnij także o pobraniu nowoczesnej aplikacji mobilnej i odebraniu bonusu urodzinowego!

 

Tenis ziemny

Chociaż współczesna gra w tenisa powstała pod koniec XIX wieku w Anglii, większość historyków twierdzi, że sport ten pochodzi ze starożytnej Francji, kiedy piłkę uderzano dłonią, a nie rakietą. W historii tenis był i nadal jest zdominowany przez europejskich graczy. Australia i Stany Zjednoczone są jedynymi dwoma innymi narodami, które kiedykolwiek mogły się pochwalić graczami w galerii sław, podczas gdy prawie wszyscy inni są Europejczykami. Kilka najważniejszych legend tej jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, o których warto wspomnieć, to Roger Federer, Novak Djokovic, John McEnroe i Rafael Nadal.

 

Rugby

Rugby okazuje się być sportem międzynarodowym, który nie jest jednak tak popularny w Europie, jak futbol amerykański w Stanach Zjednoczonych. Chociaż obie najpopularniejsze dyscypliny sportowe mogą wydawać się podobne pod względem zasad i na pewno mają podobieństwa, są to dwie różne odmiany. W rugby gra i ogląda większość europejskich narodów, ale jak dotąd jedynym europejskim krajem, który kiedykolwiek wygrał Mistrzostwa Świata, jest Anglia, pokonując Australię w finale w 2003 roku.

 

Boks

Ktoś może stwierdzić, że boks jest bardziej popularny w USA niż w Europie i w pewnym stopniu będzie to prawdą. Jednak pod względem popularności boks jest najchętniej oglądanym sportem walki wszech czasów na całym świecie. Przez dziesięciolecia przewinęło się wielu amerykańskich pięściarzy najwyższej klasy w różnych kategoriach wagowych. Powiedziawszy to, Szkoci, Ukraińcy, Irlandczycy i Anglicy także mieli kiedyś długą spuściznę legend boksu. Chociaż obecna lista znanych Mistrzów Świata w boksie z Europy nie jest aż tak imponująca w porównaniu z ich międzynarodowymi rywalami, boks nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych sportów w Europie.

 

Formuła 1

Po II wojnie światowej wyścigi samochodowe zaczęły pojawiać się zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Mimo to na każdym kontynencie istniała inna wizja wyścigów, co doprowadziło do rozbieżności, która trwała przez lata. W Europie producenci silników i pojazdów rywalizują o dominację inżynieryjną, tworząc zmodyfikowane samochody zbudowane z myślą o osiągach na torze. Doprowadziło to do powstania bardzo efektownych i przyciągających wzrok samochodów sportowych stworzonych przede wszystkim do wyścigów, zazwyczaj jednomiejscowych i niedostępnych dla większości ludzi. W Ameryce sport motorowy był inaczej rozumiany, a największą popularność zyskały wyścigi NASCAR i owalne tory.

 

Krykiet

Krykiet jest powszechnie postrzegany jako angielski sport. Istnieją jednak przesłanki, że ten najpopularniejszy sport w Anglii i Irlandii może mieć flamandzkie pochodzenie. Najwcześniejsze wyraźnie odniesienie do gry w krykieta w Anglii znajduje się w dowodach przedstawionych w sprawie sądowej w 1598 roku. W XVIII wieku gra przeszła znaczny rozwój i stała się narodowym sportem Anglii. Obecnie krykiet rozwija się w Niemczech, Francji i Holandii.

 

Piłka ręczna

Piłka ręczna to najpopularniejszy sport w Niemczech, Danii, Szwecji i Norwegii. Międzynarodowe zawody są w dużej mierze zdominowane przez kraje europejskie, a pozostałe narody odgrywają marginalną rolę. Jedyną drużyną narodową spoza Europy, która zdobyła medal w piłce ręcznej mężczyzn, jest Republika Korei ze srebrnym medalem Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

 

Siatkówka

Przebywając w Europie Wschodniej, siatkówka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Kraj zajmuje wysokie miejsce w męskim rankingu obok takich gigantów jak Brazylia i USA. Męska drużyna zdobyła do tej pory jeden złoty medal olimpijski i trzy złote krążki na Mistrzostwach Świata. Polska podobnie jak Rosja ma także silną krajową ligę. Od wielu lat polskie, włoskie i rosyjskie ekipy dominują w Lidze Mistrzów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register