Nawożenie malin

Maliny to jedne z najchętniej uprawianych gatunków jagodowych. Swoją popularność zawdzięczają owocom o pysznym, słodkim smaku i  urzekającym aromacie. Oprócz walorów smakowych wyróżniają się także właściwościami prozdrowotnymi. Zawierają antocyjany, substancje odpowiadające za ich czerwone wybarwienie, które mają działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne. Owoce te są doskonałe do spożywania na surowo, na przetwory, soki i desery.

Wyróżniamy dwie główne grupy odmian: maliny letnie, oraz powtarzające. Odmiany letnie owocują tylko na pędach dwuletnich, natomiast powtarzające, nazywane inaczej późnymi, wydają owoce zarówno na pędach dwuletnich jak i jednorocznych. Niezależnie jednak od odmiany, aby cieszyć się pysznym i obitym owocowaniem malin, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację i nawożenie. Szeroki wybór nawozów znajdziesz tutaj.

Nawożenie organiczne

Maliny najlepiej rosną na glebach zasobnych w próchnicę, lekkich, o lekko kwaśnym odczynie i pH w granicach 5,5-6,5. Do przygotowania podłoża pod uprawę malin dobrze jest wykorzystać nawozy organiczne w postaci obornika oraz kompostu, które dokładnie przemieszamy z glebą. Nawozy organiczne nie tylko wzbogacają podłoże o składniki pokarmowe ale także pobudzają rozwój próchnicy. Obornik powinniśmy stosować w ilości około 30-40 ton na ha, powtarzając takie nawożenie co cztery lata.

Nawożenie azotem, fosforem i potasem

Te trzy składniki to podstawa nawożenia mineralnego malin. Odżywianie roślin azotem warunkuje ich prawidłowy wzrost. Niedobór azotu objawia się u nich zmianą koloru liści na jasnozielony oraz ich skręcaniem się. Dawka podawanego azotu powinna być ustalana na podstawie analizy chemicznej składu gleby. Przenawożenie może spowodować spadek odporności na niskie temperatury, większą podatność na patogeny oraz pogorszenie smaku owoców. W Polsce zaleca się dzielenie dawek na trzy partie: pierwszą podajemy w okresie wegetacji, kiedy przyrosty osiągną około 10 centymetrów, drugą po trzech, a trzecią po sześciu tygodniach. Azot najlepiej stosować wiosną i latem.

Zapotrzebowanie malin na fosfor jest mniejsze, jednak rośliny potrzebują go do wykształcania okazałych, jędrnych i ładnie wybarwionych owoców. Fosfor wpływa również na rozwój systemu korzeniowego. Dawki dostarczanego fosforu nie powinny przekraczać 40-70 kg/ha. Fosfor stosujemy jesienią. 

Największe zapotrzebowanie na potas maliny wykazują w okresie zawiązywania owoców i silnego wzrostu. W późniejszej fazie rozwoju odpowiada on za hamowanie wzrostu pędów oraz powolne przechodzenie roślin do spoczynku. Na glebach średnio zasobnych w ten składnik zaleca się stosowanie go w dawkach 50-80 kg/ha, a na tych o słabej zasobności od 80-120 kg/ha. Nawozy potasowe najlepiej podawać w formie siarczanowej, ponieważ maliny są wrażliwe na jony chlorkowe.

Magnez i wapń

Na lekkich glebach, które zagrożone są wymywaniem tego składnika, zaleca się stosować coroczne nawożenie magnezem. Dawki, w zależności od rodzaju gleby, wahają się w granicach 12-80 kg/ha na rok. Co 3-4 lata warto również przeprowadzić wapnowanie gleby, bądź zastosować coroczne nawożenie wapnem, w dawkach 200-300 kg/ha. Składnik ten odpowiedzialny jest za gospodarkę wodną, białkową i węglowodanową malin. Najlepiej rozpuszczalny w wodzie jest nawóz w postaci saletry wapniowej oraz chlorek wapnia.

Przydatne informacje o nawożeniu malin:

http://www.rynek-rolny.pl/artykul/nawozenie-malin-jak-kiedy-i-czym-zobacz.html

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register