Niebezpieczne skrzyżowanie zmienia się w rondo

Rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ulic Łęczycka, Rawska, Grottgera. 8 i 9 maja wprowadzono tymczasową organizacja ruchu na czas trwania robót (zwężenie pasów ruchu i ograniczenie prędkości). Zakończenie prac zaplanowano na 30 maja br. (przed świętem Bożego Ciała).

Zakres robót obejmuje: zawężenie wlotów na w/w skrzyżowaniu do jednego pasa ruchu, zmianę lokalizacji istniejących przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania z pełnym oznakowaniem pionowym i poziomym, likwidację części wysepek z wykonaniem w ich miejscu nawierzchni bitumicznej oraz wykonanie nowych nawierzchni chodnikowych w obrębie skrzyżowania i zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu na ruch okrężny.

Od wielu lat elblążanie wskazują, że na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Łęczyckiej powinno pojawić się rondo. Władze miasta do tej pory nie podejmowały zdecydowanych działań w tym kierunku. Jednak teraz ma się zmienić.

Wszystko za sprawą projektu uchwały o środkach budżetowych. Jeden z zapisów wskazuje, że zostanie dokonane dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł (drogi publiczne w miastach na prawach powiatu) na wykonanie ronda u zbiegu ul. Grottgera i Łęczyckiej.

Radny Robert Turlej, który od lat zabiega o takie rozwiązanie wskazuje, że niewielkie finansowanie może dotyczyć budowy tu mini ronda.  Niedawno radny wskazywał właśnie, że takie rondo byłoby tu odpowiednie.

– Do czasu, kiedy to rondo powstanie należy wprowadzić rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Proponuję jedno z dwóch rozwiązań: ustawienie znaków STOP na wlotach (ul. Rawska) lub wymalowanie „mini ronda”. Chyba, że nic nie chcemy robić i czekamy kolejne lata, aż w tym miejscu powstanie duże rondo – mówił radny Robert Turlej.

Radny wskazuje, że takie „rondo tymczasowe” może być wymalowane na jezdni z wysepką w środku. Koszt takich działań jest, według radnego niewielki i może się zamknąć w około 8 tys. zł. Pokazuje również na filmie i zdjęciach, jak takie rozwiązanie funkcjonuje w Poznaniu.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/rondo-jest-tu-koniecznoscia-czy-powstana-rozwiazania-tymczasowe/

Prezydent Witold Wróblewski informował już wcześniej radnych, że szuka środków finansowych na budowę tego ronda. Jak się okazuje, na drodze do sukcesu stała do tej pory…klasyfikacja dwóch krzyżujących  się dróg.

 – To jest skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej. Wystąpiłem do marszałka, by przekwalifikować te drogę na powiatową. To rondo na dziś z braku możliwości wsparcia finansowego nie jest zrobione. Ale pomysł z rondem tymczasowym jest ciekawy – wyjaśniał prezydent miasta.

Prezydent o zmianę klasyfikacji drogi występował już na początku 2017 roku.

– Występujemy do marszałka województwa o zmianę kategorii drogi wojewódzkiej nr 509 na odcinku od skrzyżowania ul. Grottgera z ulicami Łęczycką i Rawską do skrzyżowania Grottgera z Grunwaldzką. Chcemy, aby była to droga powiatowa. To umożliwi nam ubieganie się o środki z programu schetynówek na budowę ronda – deklarował w lutym br. prezydent Witold Wróblewski.

1 komentarz

  • kazimierz Reply

    28 maja 2018 at 19:45

    Szkoda, że nie takie, jak np. Nowowiejska, Traugutta, Górnośląska itd. A były warunki, połowa była gotowa. Niestety, zwężano ulice… Czy ktoś to liczył? Może było warto?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register