Nissanem uderzył w ciężarówkę. Kierowca był kompletnie pijany

Policjanci z elbląskiej drogówki zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista to 44-latek, który miał 2,4 promila alkoholu w organizmie i nissanem uderzył ciężarówkę. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowanie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Elbląga w ciągu jednego dnia zatrzymali aż 6 nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazał się 44-latek, który na ulicy Warszawskiej w Elblągu wsiadł do nissana, rozpędził się i uderzył w zaparkowany samochód ciężarowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przyjechali policjanci i przebadali mężczyznę. Miał 2,4 promila alkoholu w organizmie. 

Z kolei na wyjeździe z Elbląga na Malbork (trasa K-22) pijany 26-latek uderzył w bariery ochronne. Wiózł pasażera. Nikomu nic się nie stało. Obydwaj wyszli z auta i maszerowali drogą. Policjanci ich zatrzymali. Kierujący miał 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie miał uprawnień do kierowania. 

Kolejne zatrzymania miały miejsce na ulicach: Żeromskiego, Ogrodowej, Wiejskiej oraz w Gronowie Elbląskim. 

Kierowcy aut odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
 
Przypomnijmy, polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje kierowania pojazdem po alkoholu. Stan po użyciu to wykroczenie (od 0,2 do 0,5 alkoholu w wydychanym powietrzu), a stan nietrzeźwości (od 0,5 w górę w wydychanym powietrzu) to przestępstwo.
 
Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2-0,5 promila) grozi:
 
• grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
• zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
• 10 punktów karnych.
 
Za prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
 
• grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.
 
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register