Nowy chip M1 od Apple

Od lat stosowane rozwiązania przez Apple dają nam coraz to więcej możliwości w zakresie rozrywki czy pracy na komputerze, urządzeniach mobilnych. Dziś dzięki nim mamy pod ręką darmowe gry maszyny owoce, gry online, świetne aparaty, akcesoria. Na niedawnej konferencji Apple ogłosiło wprowadzenie nowego chipu o nazwie M1. 

Nadchodzi nowy chip od Apple

Apple wraz z premierą nowych urządzeń ogłosiło, że wprowadza w nich zupełnie nowy układ M1. Jest to procesor wykonany w technologii 5 nm, czyli dokładnie takiej samej, jak w przypadku A14 Bionic, który zasila najnowsze iPhone’y. Tym razem jednak Apple zaprojektowało specjalnie chip dla komputerów i laptopów Mac. Nowy chip będzie dostępny w najnowszej wersji MacBooka Air, Pro oraz maca Mini. Z zapewnień firmy wynika, że nowy procesor ma wpłynąć na najdłuższą dotąd żywotność baterii w historii całej serii produktów Mac.

Według amerykańskiego giganta ten procesor koncentruje się na połączeniu oszczędności energetycznej z wydajnością. Składa się z 8 osobnych rdzeni, które wedle Apple mają cechować się największą w branży wydajnością procesora w przeliczeniu na 1 wat. Zdaniem amerykańskiej firmy zyskać można obecnie dzięki nim wydajność na takim samym poziomie, jak typowy procesor laptopa i to zaledwie na 25% poboru mocy. Wedle przekazanych informacji ma posiadać cztery szybkie rdzenie procesora, które będą połączone z czterema rdzeniami dla wysokiej wydajności. Wszystko to ma działać wraz z procesorem graficznym składającym się z 8 rdzeni, który ma zapewnić użytkownikom najlepsza obecnie zintegrowaną grafikę na świecie. Najnowszy procesor M1 zaopatrzony został także w 16-rdzeniowy silnik Neural Engine, uniwersalną architekturę pamięci, kontroler Thunderbolt z obsługą USB 4, procesor sygnału obrazu, mechanizmy kodowania i dekodowania multimediów, jak i wiele nowych funkcji dla poprawy bezpieczeństwa. Zyskamy dzięki temu między innymi bezpieczny rozruch, skuteczniejsze szyfrowanie danych. 

Zmiany mają być kolosalne. Dla przypomnienia, jeszcze w poprzednich generacjach MacBooków Apple korzystało głównie z rozwiązań dostarczanych przez Intela. Tymczasem nowy energooszczędny chip w najnowszym modelu MacBook Air ma pozwolić na odtwarzanie do 18 godzin wideo na jednym ładowaniu, kiedy w opcji z Intelem było to 12 godzin. Ponadto ma oferować do 15 godzin bezprzewodowego przeglądania sieci na jednym ładowaniu, przy 11 godzinach w poprzednim modelu z Intelem. Z kolei nowy MacBook Pro z ekranem 13 cali ma nam zagwarantować do 17 godzin surfowania po sieci czy też do 20 godzin oglądania filmów (tu mamy dwukrotny skok!). Nowe modele mają być poza tym pozbawione wentylatorów, co wpłynie na ich cichszą pracę.

Wchodzące do sprzedaży MacBooki mają otrzymać zdolność do natychmiastowego wyjścia ze stanu uśpienia, a podczas pracy na programach w 3D czy też oglądania filmów w 4K mają zagwarantować stabilną pracę. Zoptymalizowany został również system operacyjny macOS Big Sur, a także wszystkie jego aplikacje. Przykładem może być ceniony przez wielu program Final Cut Pro, który będzie do sześciu razy szybszy niż dotychczas. Część nowych MacBooków posiadać będzie jeszcze procesory Intela, jednak Apple w ciągu najbliższych dwóch lat planuje całkowicie przesiąść się na własne komponenty. 

Na ostatniej konferencji zostały pokazane światu nowe modele, jakim są Macbook Air, Macbook Pro 13 oraz najmniejszy ze wszystkich Mac Mini z procesorem ARM M1. W przypadku laptopów i małego komputera mogą one zostać zaopatrzone nawet w 16 GB pamięci RAM oraz dyski SSD M.2 o pojemności do 2TB. Na wyposażeniu laptopów znajdzie się także ekran Retina z rozdzielczością 2560 x 1600 pikseli. Produkty w sklepie mają wylądować 17 listopada. Mac Mini ma kosztować od 3699 złotych, Macbook Air od 5199 złotych, zaś Macbooka Pro 13 kupimy od 6699 złotych.  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register