Nowy pies w Komendzie Policji w Elblągu

Rika to owczarek holenderski. Ma rok i kilka miesięcy. Jest młoda, ale doskonale przygotowana do służby. Świeżo po szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędziła tam ze swoim opiekunem 4,5 miesiąca. Jej opiekunem jest młodszy aspirant Grzegorz Duda z wydziału prewencji elbląskiej policji. Suczka ma ważną cechę – potrafi znaleźć materiały wybuchowe. Będzie pomagała w interwencjach związanych z alarmami bombowymi ale nie tylko.

W Elblągu jest 7 psów policyjnych. 5 z nich zajmuje się patrolowaniem i tropieniem. Pozostałe 2 są przeznaczone do zadań specjalnych, tj. szukanie narkotyków i wykrywanie materiałów wybuchowych. Czworonogi towarzyszą elbląskim mundurowym od ponad 20 lat. Nowym pieskiem patrolowo-tropiącym jest Rika.

Owczarek holenderski, który niedawno trafił do elbląskiej komendy. Piesek został zakupiony z Funduszu Wsparcia Policji, w środkach na niego partycypowało Starostwo Powiatowe, gmina Rychliki oraz gmina Markusy.

Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych to: patrolowanie, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób niebezpiecznych. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów podejrzanych, osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów i różnych substancji.

Wśród nich są narkotyki, materiały wybuchowe. Ponadto psy zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi. To właśnie dzięki nim, wielu zaginionych w podelbląskich lasach grzybiarzy, szczęśliwie powróciło do domów.

Służba psa w Policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. W historii elbląskiej komendy nie zdarzyło się, żeby przewodnik nie zabrał do domu psa emeryta. Nowym partnerom życzymy samych udanych i bezpiecznych akcji.

Na podstawie informacji KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register