Obchody 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Elblągu. “Nigdy więcej wojny!”

W minioną niedzielę na elbląskim Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W rocznicowych obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez elbląskie szkoły oraz wojsko stacjonujące w Elblągu.

Do zebranych, w imieniu prezydenta Witolda Wróblewskiego, zwrócił się Michał Missan wiceprezydent Elbląga:

Obchodzimy dziś 77. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, Zbrodnię Katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne – niemożliwe do całkowitego oszacowania – straty materialne.

Trauma tej wojny aż do początku tego roku była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Ten porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Jednak dziś w związku z brutalną i haniebną agresją Rosji na Ukrainę uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. W przypadku agresora, który realizując swoją imperialną politykę łamie wszelkie zasady prawa międzynarodowego musimy mieć świadomość, że takiej agresji wolny świat musi się przeciwstawić. Chcemy by wołający z Westerplatte napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY! – nie pozostawał już tylko pustym hasłem. Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i zachodnich aliantów o ten cenny pokój apelujemy!

W ciągu nadchodzącej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy o oprawcach i ofiarach oraz pielęgnowanie pamięci historycznej. Niezwykle ważna jest także nasza obecna postawa wobec wojny w Ukrainie. Nasz dzisiejszy sprzeciw wobec tej wojny, to pomoc niesiona Ukrainie i jej obywatelom, także tu w Elblągu.

Szanowni Państwo! Składam hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę po to, by wcielić w życie założenia ideologiczne lub osiągnąć cele militarne. Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie – żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom innych krajów, którzy walczyli z hitleryzmem. Cześć ich pamięci!

Hołd wszystkim ofiarom wojny uczestnicy uroczystości oddali również poprzez Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy polskich oraz aliantów.

uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register