Obchody 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Elblągu. “Nigdy więcej wojny!”
W minioną niedzielę na elbląskim Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
W rocznicowych obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez elbląskie szkoły oraz wojsko stacjonujące w Elblągu.
Do zebranych, w imieniu prezydenta Witolda Wróblewskiego, zwrócił się Michał Missan wiceprezydent Elbląga:
Obchodzimy dziś 77. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, Zbrodnię Katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne – niemożliwe do całkowitego oszacowania – straty materialne.
Trauma tej wojny aż do początku tego roku była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Ten porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Jednak dziś w związku z brutalną i haniebną agresją Rosji na Ukrainę uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. W przypadku agresora, który realizując swoją imperialną politykę łamie wszelkie zasady prawa międzynarodowego musimy mieć świadomość, że takiej agresji wolny świat musi się przeciwstawić. Chcemy by wołający z Westerplatte napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY! – nie pozostawał już tylko pustym hasłem. Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i zachodnich aliantów o ten cenny pokój apelujemy!
W ciągu nadchodzącej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy o oprawcach i ofiarach oraz pielęgnowanie pamięci historycznej. Niezwykle ważna jest także nasza obecna postawa wobec wojny w Ukrainie. Nasz dzisiejszy sprzeciw wobec tej wojny, to pomoc niesiona Ukrainie i jej obywatelom, także tu w Elblągu.
Szanowni Państwo! Składam hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę po to, by wcielić w życie założenia ideologiczne lub osiągnąć cele militarne. Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie – żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom innych krajów, którzy walczyli z hitleryzmem. Cześć ich pamięci!
Hołd wszystkim ofiarom wojny uczestnicy uroczystości oddali również poprzez Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy polskich oraz aliantów.
0 komentarzy