Odbudować czy tylko zbadać? Rocznica wypędzenia krzyżaków z elbląskiego zamku

Podobno był bardziej okazały niż ten w Malborku. Chodzi o zamek, który w XV wieku jeszcze w Elblągu stał – został jednak zniszczony przez elblążan. Do tej pory teren po nim nie został przebadany przez archeologów. Niedawno zaś pojawił się pomysł…odbudowy zamku.

Niestety, wciąż brakuje fizycznego potwierdzenia tych dawnych relacji, bo wciąż nie przeprowadzono badań archeologicznych tego miejsca. Muzeum Archeologiczno-Historyczne dysponuje tylko niewielkimi fragmentami budowli. Być może więcej kryje ziemia.

– Z zamku niewiele zostało, bo elblążanie okazali się bardzo dokładni w dziele rozbiórki gmachu, który został zbudowany w połowie XIII wieku – tłumaczy na antenie Radia Olsztyn Wiesława Rynkiewicz Domino z Muzeum w Elblągu.

Na wynik poszukiwania pozostałości po tej potencjalnej atrakcji turystycznej czekają nie tylko elblążanie.

– Jeszcze bardziej naukowcy, bo to ciekawa historia – potwierdza Radiu Olsztyn archeolog dr Mirosław Marcinkowski. Jedno jest pewne – jeśli teren pozamkowy będzie sprzedany pod zabudowę, to archeolodzy przekopią go jako pierwsi.

Zamek3

fot. MAH Elbląg

Przypomnijmy, że rok temu dziennika Rzeczpospolita zasugerował pomysł odbudowy zamku krzyżackiego w Elblągu.

„Gdańsk ma oczywiście inną pozycję, bo to kolebka „Solidarności”. Wydaje się jednak, że takie traktowanie Elbląga jak dziś jest co najmniej krzywdzące. Dlatego cieszy fakt, że – jeśli nie władze rządowe – to przynajmniej sejmik województwa docenił miasto, przeznaczając ponad 10 mln zł na dokończenie modernizacji siedziby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Odnowiony ma być barokowy budynek po dawnym gimnazjum.

Nie da się jednocześnie ukryć, że to wciąż namiastka tego, co można zrobić – krok po kroku odbudowując elbląski zamek.

Odbudowa zamków to bodaj najgorętszy temat w polityce historycznej współczesnych europejskich państw, ponieważ takie projekty kojarzą się z militarną historią Europy i przeszłością granic. Rekonstrukcja zamku w Poznaniu wzbudziła wiele kontrowersji. Padały różne argumenty: bo być może go nie było, bo był inny itd., itp.

A przecież nieważne, jaka była historia zamków – ważne, jaką treścią możne je napełnić. Przecież w czasach, gdy krytykowano w Polsce politykę historyczną, Niemcy podjęły decyzję o odbudowie zamku Hohenzollernów w centrum Berlina. Dla kanclerz Merkel będzie to obiekt symboliczny – wieńczący proces zjednoczenia Niemiec.

Odbudowę Królewca wraz z zamkiem rozważa Władimir Putin. Wiadomo, że w Królewcu nie stał zamek jego ukochanego ZSRR, a nawet rosyjski – jednak widzi w restauracji warowni szanse na stworzenie atrakcji turystycznej i przyciągnięcie zwiedzających.

Podobnie powinno być w Elblągu”.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/czy-w-elblagu-zostanie-odbudowany-zamek-krzyzacki-to-bylby-turystyczny-hit/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register