Prokuratura zaskarżyła „łagodny” wyrok w sprawie gwałtu na tłumaczce. Interweniował też minister Ziobro

Elbląska prokuratura zaskarżyła wyrok w sprawie ratowników medycznych oskarżonych o gwałt na tłumaczce podczas szkoleń w Kaliningradzie. Wniesienie apelacji z żądaniem surowszej kary  zapowiadał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – informuje Radio Olsztyn.

Wyrok zapadł pod koniec ubiegłego roku,  sąd skazał byłego ratownika medycznego Mariusza C.  na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia wolności i 10 tys. zł zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej. Uniewinnił natomiast drugiego z ratowników Jarosława G., który był oskarżony o tzw. inne czynności seksualne wobec poszkodowanej.

Sprawa dotyczy wydarzeń z września 2013 r., do których miało dojść podczas szkolenia w Kaliningradzie z udziałem pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Po powrocie do kraju polska tłumaczka, która towarzyszyła grupie szkoleniowej, zgłosiła się na policję, zawiadamiając, że została zgwałcona. W maju 2015 r. Sąd Rejonowy w Elblągu uznał obu mężczyzn za winnych.  Mariusz C. za gwałt został skazany na karę dwóch lat więzienia z zawieszeniem  na pięć lat, natomiast Jarosław G.  został skazany na karę ośmiu miesięcy więzienia z  zawieszeniem  na trzy lata. Mężczyźni musieli też zapłacić  40 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonej. Wyrok  zapadł 20 listopada 2017 r.

Kilka dni później do wyroku odniósł się minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro  mówił, że jest wstrząśnięty tragedią tłumaczki i cierpieniem, jakiego doznała ze strony oprawców, którzy, jak podkreślił, traktowali ją w sposób nieludzki, nie zważając na jej prośby, na to, że dostała ataku epilepsji i zaspokajali swoje „zwierzęce żądze” jej kosztem.

Minister podkreślał, że jest także wstrząśnięty tym, jak polskie państwo, wymiar sprawiedliwości traktował tę kobietę. – Jeżeli dochodzi do tak ciężkiego przestępstwa, to kary muszą być sprawiedliwe. Kary, które zostały orzeczone, w mojej ocenie, nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością. Dlatego wydałem polecenie wniesienia apelacji od tych wyroków domagając się surowej kary – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/minister-zbigniew-ziobro-chce-ostrzejszego-wyroku-za-gwalt-na-tlumaczce-a-co-z-organizatorami-szkolenia/

 

1 komentarz

  • tomek Reply

    13 lutego 2018 at 07:53

    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register