OSP Krzewsk z nowym sprzętem

Jest takie powiedzenie “nieważne, jak się zaczyna, ważne, jak się kończy” – my zdecydowanie życzylibyśmy, żeby każdy miesiąc nowego roku był dla nas równie owocny, jak grudzień 2021. Dzięki zaangażowaniu naszych przyjaciół ubiegły rok udało się nam zamknąć wieloma wartościowymi inwestycjami.

Na początek – Pan Marcin Wiktorowicz, z firmy Wiktorowicz Maszyny Rolnicze z Susza przekazał naszej jednostce Akumulatorową Piłę Szablastą firmy Makita (wraz za całym oporządzeniem). Zbigniew Rutkowski – zastępca naczelnika OSP Krzewsk – piła ta pozwoli nam – w sposób szybki i bezpieczny – podczas rozmaitych akcji ratowniczo-gaśniczych stworzyć dostęp do miejsca działań – przede-wszystkich podczas akcji związanych z usuwaniem skutków wypadków komunikacyjnych umożliwia usunięcie przedniej – klejonej szyby pojazdu, celem stworzenia drogi ewakuacji dla osób poszkodowanych.

Następnego dnia Agencja Reklamy Reproskan przekazała nam pokaźny pakiet kolorowanek, które zaprojektowaliśmy z myślą o najmłodszych miłośnikach pożarnictwa. Książeczki te przekazywaliśmy (i przekazujemy) podczas spotkań z dziećmi – w czasie których omawiamy tematykę bezpieczeństwa i zapobiegania niebezpiecznym zjawiskom.

Dzięki środkom z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz wsparciu Gminy Markusy wzbogaciliśmy się o kamerę termowizyjną FLIR K2 ( urządzenie odebraliśmy już jakiś czas temu, jednakże czekaliśmy na dodatkowe elementy jego wyposażenia – m.in. retraktor – dlatego też wstrzymaliśmy się z “pochwaleniem się” do kompletacji całego zestawu).

Krzysztof Prochera – strażak OSP Krzewsk: Kamera FLIR K2 pozwoli nam nam na lepsze rozpoznanie – także w warunkach ograniczonej widoczności, a co za tym idzie szybsze opanowanie pożarów. W zestawie z pozyskanymi wcześniej lancami gaśniczymi zyskamy możliwość ograniczenia do minimum użycia środka gaśniczego (w tym wody!).

Kolejnym zakupem – dokonanym w głównej mierze w trosce o mieszkańców naszej gminy – są dwa detektory, które znajdują się na wyposażeniu zakupionego w 2020 roku MANa : detektor jednogazowy Dräger Pac 6000, do pomiarów stężenia tlenku węgla, miernik gazów wybuchowych AZ.

Michał Piasek- strażak OSP Krzewsk: O tym, jak groźny jest tlenek węgla, czy gazy wybuchowe chyba nie trzeba już nikogo uświadamiać. Oba urządzenia pozyskaliśmy w ramach współpracy z firmą Urban Construction – organizatorem i głównym sponsorem RFC Poland. Dzięki środkom otrzymanym za udział w zawodach sportowo pożarniczych na szczeblu Powiatu Elbląskiego oraz świątecznemu funduszowi strażackiemu Gminy Markusy nasza jednostka wzbogaciła się o zestaw do klinów i podkładów do stabilizacji MS III, które w myśl wchodzących od przyszłego roku wymagań – dotyczących ratownictwa technicznego w KSRG – jesteśmy zobligowani posiadać. Zestaw ten pozwala m.in. zapobiegać przemieszczaniu się pojazdu “na którym” prowadzone są działania związane z ratownictwem technicznym.

20 grudnia w naszej jednostce odbyło się spotkanie opłatkowe, które – poza druhnami i druhami -swoją obecnością zaszczycili: Piotr Opaczewski – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Michał Gzowski, Dorota Wasik – Wójt Gminy Markusy, brygadier Robert Licznerski – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, Ks. mgr Zenon Pietrowicz – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Jeziorze, Paweł Liedtke- Komendant Gminny, Wiesław Kulikowski – Inspektor ds. budownictwa i inwestycji w Gminie Markusy.

Była to okazja, do lekkiego, odprężenia, podsumowania roku i podziękowań… A dziękować było za co! Michał Gzowski przyjaciel naszej jednostki – pod choinkę przywiózł nam 300 strażackich kalendarzy (zrealizowane dzięki wsparciu Pana Michała, oraz Magdaleny Zientary) oraz długo wyczekiwany prezent w postaci symbolicznego czeku na kwotę 30 461,99 z Funduszu Sprawiedliwości – na modernizację naszego zestawu holmatro.

Ze względu na wyeksploatowanie niektórych elementów i brak środków finansowych w budżecie jednostki zestawu był on wyłączony z eksploatacji i nie mógł być użytkowany. Umowę darowizny w imieniu gminy podpisała Pani Wójt Dorota Wasik, która od początku swojej kadencji angażuje się w podnoszenie sprawności bojowej jednostek z terenu Gminy Markusy.

Michał Gzowski: – Bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Elbląskiego jest mi szczególnie bliskie, stąd moje zaangażowane w pomoc dla strażaków ochotników z regionu. W/w inwestycja rozwiązała największą bolączkę druhów z Krzewska, a ponadto – dzięki niej – znacząco wzrosły ich możliwości z zakresu ratownictwa technicznego. Zmodernizowany zestaw jest w pełni kompatybilny z aktualnie produkowanymi narzędziami przeznaczonymi do ratownictwa technicznego.

Zbigniew Rutkowski – zastępca naczelnika OSP Krzewsk: – Dzięki zastosowanej technologii “System Core” nasz zestaw może być rozwijany o kolejne elementy – zgodne ze współcześnie obowiązującymi normami oraz nowinkami z zakresu ratownictwa technicznego. Ponadto – w przypadku zdarzeń masowych, podczas których w akcji ratowniczej uczestniczy większa liczba zastępów z innych jednostek – technologia ta umożliwia nam wymianę urządzeń między poszczególnymi jednostkami – wynika to właśnie z ujednoliconych złączy “jednowężowych”.

Informacja nadesłana przez OSP Krzewsk.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register