Sen. Dlaczego jest tak ważny dla zdrowia naszych dzieci?

Wczesne kładzenie dziecka spać przynosi więcej korzyści ponad wolny i spokojny wieczór dla rodziców. Sen jest bardzo ważnym elementem zdrowia psychicznego i fizycznego dziecka, ponieważ pozwala jego umysłowi i ciału zregenerować siły. Niezaburzony, nocny odpoczynek może pomóc dzieciom w utrzymaniu zdrowej masy ciała, funkcjonowaniu odporności i prawidłowej koncentracji. Jak sen wpływa na zdrowie pociech i w jaki sposób rodzice mogą zadbać o jego dobrą jakość?

Dlaczego spokojny sen jest istotny dla dzieci?

Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodych umysłów. Oprócz bezpośredniego przełożenia na dobre samopoczucie, sen wpływa na czujność i uwagę, zdolności poznawcze, przyswajanie wiedzy i dobrą pamięć. Co więcej, wysypianie się ma również istotny wpływ na wzrost, zwłaszcza w okresie niemowlęcym. U maluchów ważne są także drzemki w ciągu dnia, które zdają się być niezbędne do konsolidacji pamięci i rozwoju umiejętności motorycznych.

Niewyspane dziecko może być marudne lub nadpobudliwe. Senność może znacznie osłabiać możliwość skupienia się na zajęciach, co często powoduje pogorszenie wyników w nauce. Nawet minimalne ograniczenie snu negatywnie oddziałuje na codzienne życie dziecka.

Co ma wpływ na regenerujący sen?

Sprawy, które mogą wydawać się nam błahe, dla dziecka są źródłem silnych przeżyć. To one mogą skutkować negatywnym wpływem na sen . Jeśli dziecko obecnie przechodzi np. ząbkowanie, pojawia się nowe rodzeństwo albo zmiana domu to mogą pojawiać się u niego silne emocje.

Dla spokojnego snu warto zatem zadbać o optymalny poziom stresu i emocji w codziennej rzeczywistości malucha. To właśnie wypoczęty organizm funkcjonuje najlepiej!

Jak zapewnić dziecku dobry sen – wskazówki dla rodziców

Potrzeby związane ze snem zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Jednak bez względu na to, czy masz do czynienia z dwuletnią pociechą czy upartym nastolatkiem, konsekwentna rutyna jest pomocna w zapewnieniu odpowiedniej ilości snu. Warto wypracować codzienny schemat, aby dziecko wiedziało, czego się spodziewać. Takie przygotowanie do snu może obejmować:

  • wyłączenia komputera, telewizora czy innych urządzeń elektronicznych,
  • przygaszenie światła,
  • ubranie w piżamkę,
  • nocną higienę,
  • czytanie książki,
  • wybranie zabawki do snu,
  • kładzenie dziecka do spania o stałej porze (gdy już przysypia).

W pomieszczeniu warto utrzymywać temperaturę na poziomie 20 stopni. Okna zakryj ciemnymi zasłonami, ale jeśli dziecko boi się ciemności – zostaw mu małą lampkę nocną. Dziecko w wieku przedszkolnym, jeżeli obudzi się w środku nocy, odprowadzaj  z powrotem do łóżka. Maluchy powinny mieć harmonogram snu uzupełniony o dwie drzemki dziennie.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym napięty harmonogram zajęć może utrudniać dobry sen. Jeśli to tylko możliwe, staraj się przestrzegać stałych godzin zasypiania. W sypialni wydziel strefę snu, aby dziecko kojarzyło to miejsce tylko z odpoczynkiem – nie zabawą ani nauką. Warto też ograniczyć wieczorem kontakt z urządzeniami elektronicznymi.

W każdym wieku istotne są ruch i zdrowa dieta. Zapewniaj dziecku odpowiednią porcję zabaw czy zajęć sportowych. Pamiętaj, że dziecko powinno być wybawione, a nie przemęczone. Przed snem unikaj dużych posiłków i słodzonych smakołyków. W razie głodu podaj dziecku zdrową przekąskę, np. owoc z jogurtem naturalnym. Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia są istotne. Do tak zrównoważonej rutyny dodać można suplementy uzupełaniające normalną dietę w postaci Zatogrip Junior 6+ oraz Zatogrip Forte 12+ zawierające pierwiosnek lekarski, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga relaksację.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register