Piątek 13-ego. Czy jesteście przesądni?

Dziś 13 kwietnia 2018 r. Dzień, który wielu z nas uważa za pechowy. Jednak dla innych ta data nie ma specjalnego znaczenia. Czy należycie do tych osób, które 13-ego jednak bardziej niż zwykle obawiają się nieszczęścia?

Piątek 13 za pechowy uznawany jest w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam przesąd istnieje również w takich krajach jak Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja czy Norwegia.

Natomiast w takich krajach jak Grecja, Rumunia i Hiszpania uznaje się, że pech występuje we wtorek trzynastego. Natomiast we Włoszech taki przesąd związany jest dniem piątek siedemnastego.

Strach przed dniem piątek trzynastego ma nawet swoją naukową nazwę. Jest to paraskewidekatriafobia. Pochodzi od greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach).

Przesąd, że w dniu piątek 13 mamy pecha więżę się z datą 13 października 1307 roku. Wtedy to aresztowano Templariuszy, których król Francji Filip IV kłamliwie oskarżył o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości był ogromnie zadłużony i w ten sposób chciał się pozbyć wierzycieli.

Według tej teorii na temat dnia piątek 13, wielki mistrz zakonu Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa. Rok później obaj nie żyli. Przekonanie o tym, że w piątek 13 mamy pecha pojawiło się dopiero w XX wieku.

Data piątek 13 w roku może pojawić się co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy.

źródło: onet.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register