Piekarczyk po 500 latach – historia i legenda

Najbliższe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” w Kinie Światowid, odbędzie się 6 października (środa) i poświęcone będzie 500-nej rocznicy „Wielkiego napadu na Elbląg” (1521 r.) i związanej z nim legendzie o piekarczyku.

Napastnikami byli Krzyżacy, których z Elbląga wypędzono 67 lat wcześniej, gdy zburzono zamek. Teraz Polska toczyła z nimi ostatnią już wojnę, której losy były raczej przesądzone. Zajęcie Elbląga mogło jednak dać Krzyżakom lepszą pozycję przetargową w pokojowych rokowaniach albo wojnę tę przedłużyć. Jak wiemy, napad nie udał się dzięki rozwadze i bohaterskiej postawie pewnego czeladnika piekarskiego. I choć imienia jego nigdy nie poznaliśmy, dziś ma on swój pomnik u stóp Bramy Targowej, a rok 2021 został ogłoszony przez Radę Miasta Rokiem Piekarczyka.

Kim mógł być tajemniczy piekarczyk i dlaczego, choć dobrze znamy nazwiska pozostałych bohaterów tej historii pozostał on anonimowy, tego uczestnicy spotkania dowiedzą się z filmu Jacka Żukowskiego i telewizji TRUSO.TV pt.: „Anonimowy bohater”. Wyświetlone zostaną też fragmenty starych, niemieckich kronik Elbląga oraz filmowe wersje legendy zrealizowane przez młodych elblążan w roku jubileuszowym. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w dużej sali kina Światowid, w środę o g. 18.00, a poprowadzi Juliusz Marek. Będzie ono transmitowane na żywo przez telewizję Truso.Tv, również w internecie.

Elbląg na dużym ekranie w Kinie Światowid | środa 6 października | godzina 18:00, wstęp bezpłatny

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register