Policja w Elblągu radzi jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem

Okres urlopowy w pełni. Upragniony wypoczynek może zakłócić wiadomość o włamaniu do pozostawionego bez opieki mieszkania czy domu. Co należy wiedzieć, co zrobić, aby zapobiec niemiłej niespodziance? Elbląscy policjanci radzą jak ustrzec się przed tego typu przypadkami.

Jeżeli wyjeżdżacie na urlop, na przykład w góry do Zakopanego, a miejsce pobytu będzie przez jakiś czas nie Wasze mieszkanie, a Hotel Zakopane centrum, to warto zadbać o bezpieczeństwo własnych “czterech kątów”.

Policja radzi jak to zrobić:

* Wyjeżdżając, zostaw swoje mieszkanie pod opieką zaufanych sąsiadów, znajomych lub członków rodziny. Pozostaw im klucze i koniecznie kontakt do siebie (adres miejsca pobytu, numer telefonu).

* Nie pozostawiaj w mieszkaniu gotówki lub biżuterii. Na czas wyjazdu umieść je w banku lub przekaż zaufanym osobom.

* Nie chwal się i nie rozpowiadaj wśród obcych o swoich planach wakacyjnych, związanych zwłaszcza z perspektywą dłuższego wyjazdu.

* Wyjeżdżając z domu nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników. Poproś rodzinę lub sąsiada o zabieranie poczty sprzed drzwi lub ze skrzynki, pozwól na wizytę w domu aby choć na chwilę zapalić światła.

* Jeżeli posiadasz w mieszkaniu cenne przedmioty postaraj się właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Wyposaż je w kraty zewnętrzne i zamki antywłamaniowe. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wybrałeś właściwy sposób zabezpieczenia mieszkania, zwróć się o fachową pomoc np. do policjantów.

Należy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenie nie gwarantuje w 100% bezpieczeństwa. Dlatego gdy już dojdzie do włamania niezwłocznie powiadom Policję, niczego nie dotykaj, nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policjantom.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register