Policjanci dostrzegają poważny problem. Przygotowali specjalną akcję dla kierowców

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie włączyli się do działań profilaktycznych. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problematykę prawidłowego parkowania. Kiedy taka akcja zostanie przeprowadzona w Elblągu?

Materiał wideo :

Znakiem rozpoznawczym akcji jest kolorowanka „Karny jeżyk”. Podczas akcji policjanci prowadzą spotkania z olsztyńskimi przedszkolakami. Tematem tych spotkań jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci zaskakują bogatą wiedzą na temat ruchu drogowego i wiedzą jak zachowywać się bezpiecznie. Towarzyszące policjantkom przedstawicielki gazet wręczają dzieciom kolorowanki- jeżyki.

Poprzez dzieci można dotrzeć do ich rodziców i zwrócić uwagę, że parkowanie jest proste. Oprócz przepisów, które regulują tę materię, nie mniej ważny jest apel do kierowców: Nie wyjeżdżaj za linię!

Problem parkowania w niedozwolonych miejscach wciąż istnieje. W 2016 na terenie naszego regionu odnotowano ponad 9200 wykroczeń związanych z nieprawidłowym zatrzymaniem lub zaparkowaniem pojazdu.

Nieprawidłowo zaparkowane auta utrudniają życie innym kierowcom, pieszym i rowerzystom. Niefrasobliwi kierowcy potrafią pozostawić je na środku ścieżki rowerowej, zaparkować na całym chodniku czy też na przejściu dla pieszych. Konsekwencją takiego zachowania może być mandat.

Drugą sprawą są miejsca parkingowe. Jeżeli na parkingu są one wyznaczone liniami (białymi lub żółtymi), to zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek zaparkować w określonym miejscu. Inaczej sytuacja wygląda na parkingach, gdzie miejsca postojowe zaznaczone są jedynie umownie – np. przez inny kolor kostki brukowej. Wtedy należy odwoływać się do kultury i szacunku wobec innych. Niestety, nie jest rzadkim widokiem samochód zaparkowany między takimi liniami – zamiast jednego, zajmuje dwa miejsca postojowe. Taki widok działa na innych, szukających miejsca na parkingu kierowców jak płachta na byka. Dlatego warto przypominać, jak ważną rolę w ruchu drogowym odgrywa empatia – nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Im więcej kierowców będzie zwracać na to uwagę, tym bezpieczniej będzie na drogach.

Policjanci przygotowali spot – którego prosty i jasny przekaz zawarty jest w dwóch zdaniach: „Nie wyjeżdżaj za linię. Daj przykład innym”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register