Poszli na grzyby i …zgubili drogę

Kolejny raz policjanci interweniowali w lasach szukając nie grzybów, a grzybiarzy. Tym razem pomocy w powrocie do domu potrzebowała matka z 8-letnim dzieckiem w powiecie braniewskim. Przypominamy, że wybierając się na grzybobranie warto zadbać o swoje dobre przygotowanie i wyposażenie, co może uchronić grzybiarzy przed niepotrzebnymi przykrościami.

W niedzielę (14.09.2020r.) po godz. 16:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został zaalarmowany przez grzybiarkę o tym, że zabłądziła w lesie. Kobieta dodała, że znajduje się na polanie w okolicach Glinki, a razem z nią jest jej 8-letnie dziecko.

Co więcej, telefon komórkowy, który zabrała ze sobą miał baterię na wyczerpaniu. Na miejsce skierowano natychmiast funkcjonariuszy. Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby wskazać zagubionej kobiecie, w którą stronę powinna się kierować. Po chwili do policyjnych poszukiwań dołączył braniewski żołnierz, który w tym czasie zbierał grzyby.

Oficer dyżurny nawiązał także kontakt z miejscowym leśniczym, który podpowiedział mundurowym, gdzie można znaleźć polanę, o której mówiła kobieta. Po kilkudziesięciu minutach funkcjonariusze dotarli do zagubionej grzybiarki i jej dziecka, którzy cali i zdrowi wrócili do domu.

Przypominamy i apelujemy!

Wychodząc do lasu, jeżeli mamy taką możliwość, zabierajmy ze sobą telefon komórkowy, który w przypadku zagrożenia umożliwi szybkie wezwanie pomocy. Należy podczas takiego spaceru unikać nieznanych miejsc. Pamiętajmy, że lasy szybko się zmieniają. Znane miejsce sprzed kilku lat, dziś może wyglądać zupełnie inaczej. W przypadku nieznajomości terenu nie należy oddalać się od dróg lub innego stałego punktu orientacyjnego.

Apelujemy również do osób opiekujących się starszymi członkami najbliższej rodziny, by dołożyli troski w opiece nad nimi. Przypilnujmy, by nie opuszczali oni sami miejsca zamieszkania, w szczególności nocą. Starsze osoby bardzo łatwo mogą stracić orientację w terenie, zabłądzić i znacznie się oddalić. Jeżeli mieszkają z nami osoby zmagające się z poważnymi chorobami pamięci, zadbajmy o to, by nie mogły samodzielnie zbyt łatwo i niepostrzeżenie opuszczać mieszkania, a gdy to robią, to by zawsze miały przy sobie element zawierający informacje teleadresowe ułatwiające kontakt z opiekunami lub rodziną.

Aby z wyprawy do lasu przywieźć, poza pełnym koszem grzybów, tylko pozytywne wspomnienia, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa:

 • w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
 • będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
 • zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
 • warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
 • miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
 • samochód zaparkuj na parkingu leśnym; zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta;
 • nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
 • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
 • gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
 • nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;
 • gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom policję przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.

KPP Braniewo

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register