Powódź dotknęła nie tylko Elbląg. Z wodą walczono w całym regionie – niebezpiecznie jest w lasach

Wiele ulic w naszym mieście znalazło się pod wodą przez intensywne opady deszczu oraz wylanie rzeki Kumieli. Tymczasem równie dramatyczna sytuacja panowała w całym regionie. Z powodzią walczono w Braniewie, Pasłęku oraz w miejscowościach powiatu elbląskiego.

Elbląg walczy z powodzią – takie informacje podawały media w całej Polsce. W naszym mieście wiele ulic zostało zalanych, w tym budynki, piwnice. Woda stwarzała także zagrożenie dla szpitala przy ul. Zw. Jaszczurczego.

Kiedy wszystkie media w Polsce relacjonowały dramatyczne zmagania  z żywiołem, potężne problemy mieli również mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– Zalewa nam pola woda. Tymczasem nie możemy doprosić się o uruchomienie pompy, aby odpompować wodę z rowów przy polach – alarmował nas jeden z rolników z tereny gminy Elbląg. – Prosiłem o pomoc Żuławski Zarząd Melioracji. Oni mają dwusilnikową pompę.

W Pasłęku dramatycznie wyglądała sytuacja z rzeką Wąską, która poważnie groziła wylaniem ze swojego koryta.

W miejscowości Rzeczna, niedaleko Pasłęka, woda przerwała wały na rzece Wąskiej i zalewa pola. Zagrożona była pobliska wieś. W samym Pasłęku trwało usuwanie skutków ulewy. Zalanych zostało kilkanaście budynków.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://elblag24.pl/paslek-walczy-z-powodzia/

Dramatycznie sytuacja wyglądała również w okolicach Braniewa. Tam woda zalewała wiele okolicznych miejscowości.

Przez dwa dni ogólnopolskie media informowały o podtopieniach w Elblągu. Tymczasem prawdziwe nieszczęście spotkało mieszkańców gm. Wilczęta, gdzie w wyniku ulewy ucierpiało 36 rodzin. Najwięcej zniszczeń żywioł poczynił we wsi Księżno. Wyposażenie 3 domów w większości nie nadaje się do użytku. Woda zniszczyła, podłogi, meble i sprzęt agd. Straty są ogromne – informuje  tvbraniewo24.pl.

Więcej tu: http://www.tvbraniewo24.pl/aktualnosci/801,skutki-ulewy-w-powiecie-zalane-domy-12-osob-ewakuo

Niebezpieczna sytuacja panuje także w lasach Wysoczyzny Elbląskiej. Po intensywnych ulewach grunty są podmyte i bardzo wilgotne. To zaś powoduje, że drzewa mogą się przewracać.

Silne i długotrwałe ulewy spowodowały punktowe straty w lesie. Gleba jest bardzo nasączona wodą przez co drzewa słabiej się w niej trzymają i zdarza się, że wywracają się lub nawet zsuwają się po stromych stokach Wysoczyzny Elbląskiej. Ulewa spowodowała też straty w drogach, przepustach i nasypach – informuje Nadleśnictwo Elbląg.

fot. OSP Krzewsk/Nadleśnictwo Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register