Powstaje cykl powieści o początkach Elbląga!

W czwartek, 15 marca, o godz. 17.30 zapraszamy do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na promocję najnowszej książki Tomasza Stężały pt. „Wojna bogów”, rozpoczynającej cykl „Krzyżacki”. W spotkaniu, które ma być również pretekstem do do przybliżenia historii naszego miasta, wezmą udział dr Grażyna Nawrolska i dr Marek Jagodziński. Wstęp wolny.

Chcemy przy okazji promocji książki, przybliżyć historię naszego miasta i regionu, sięgnąć do XII i XIII wieku, do korzeni powstania Elbląga i osadnictwa obszaru delty Wisły w średniowieczu, dlatego w spotkaniu wezmą też udział czołowi znawcy tego tematu: dr Grażyna Nawrolska i dr Tomasz Jagodziński, a także rekonstruktorzy z Elbląskiego Bractwa Historycznego – zapowiada Tomasz Stężała.

O książce„Wojna bogów” :

Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie, ale i zdobyć bogate terytoria.

wojna-bogow

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.

Tomasz Stężała, opierając się jak zwykle na źródłach historycznych i archeologicznych, wprowadza czytelnika w wielowątkową opowieść o dniach, które w decydujący sposób wpłynęły także na nasz dzisiejszy świat. Pełne życia postacie, sugestywne opisy, pełne dramatyzmu sceny walk, zaskakujące zwroty akcji, stylizowany i barwny język przeniosą Cię, czytelniku, w odległe czasy, w których nie tylko ludzie, ale i bogowie ze sobą walczyli.

Tomasz Stężała – pochodzący z Elbląga twórca powieści historycznych. Na co dzień nauczyciel biologii i języka angielskiego w jednym z elbląskich liceów. Autor powieści: w cyklu „Elbing 1945: Prawdziwa historia Elbląga” („Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”,  „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”); w  cyklu „Trzy Armie” („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot”,  „Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia”, „Pułkownicy 1944. Rzeczpospolita Partyzancka”, „Pułkownicy 1944. Nowe życie”) oraz „Aptekarz”. Najnowsza powieść „Wojna bogów” ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Bellona.

Odbędzie się również wystawa wydawnictw poświęconych średniowieczu. Będzie także możliwość nabycia wydawnictw okolicznościowych.

Współorganizatorzy: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Denar, Stowarzyszenie Banderia Elbingensis oraz Szkoły Anglojęzyczne Regent.

Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register